Pozvánky

Maškarní bál s písničkovými Tetinami
Sobota 29.února bude v brněnské zoologické zahradě patřit nápaditým maskám a pořádné zábavě. Tradiční maškarní bál s Brněnskými písničkovými tetinami, Matyldou a Klotyldou, proběhne od 14 hodin v přednáškovém sále správní budovy zoo. Platí se pouze vstupné do zoologické zahrady. Děti mohou přijít ve zvířecích maskách. Program je vhodný i pro menší děti, přihlašování předem není třeba.

Virtuální expedice do života zvířat
Na Radnické 6 v Brně probíhá zkušební provoz Virtuální expozice.
Proletět se v hejnu plameňáků, potopit se ke korálovým útesům, putovat s liškami polárními, pozorovat ledního medvěda, delfíny, žraloka, dívat se lvům z očí do očí, to vše mohou zažít lidé přímo v centru Brna.
Zoologické zahrady plní několik úloh - pobavit, poučit, ukázat nepoznané a zachraňovat zvířata před vyhynutím.
Jen pár lidí má možnost trávit čas v místech, kde žijí zvířata, která u nás v přírodě pozorovat nemůžeme. Ve Virtuální expedici se mohou lidé pomyslně dostat do bezprostřední blízkosti rozmanitých živočichů po celém světě.
Kouzlo Virtuální expedice tkví v zážitku a zároveň v jednoduchosti. Návštěvníci jen přijdou, sednou si na otáčivé křeslo, nasadí si speciální brýle a ocitnou se přímo mezi zvířaty.
V prvním filmu je možné zažít cestu kolem světa a ve druhém se podívat do chladných severských krajin. V průběhu roku ZOO doplní snímky, které zavedou zájemce pod mořskou hladinu a do tropických oblastí.
Filmy jsou od společnosti Wild Immersion, jejíž patronkou je známá ochránkyně přírody Jane Goodallová.
Výstava je veřejnosti otevřená od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin. Děti do 12 let musí přijít v doprovodu rodičů nebo s paní učitelkou. Výstavu mohou zhlédnou děti od 6 let, pokud se tak rodiče rozhodnou. Návštěva je určená dětem i dospělým. Virtuální expozice není vhodná pro epileptiky. Film trvá 10 - 12 minut a najednou jej může sledovat 25 osob. Na víkendy je jistější objednání dopředu.

Jeskyně Blanických rytířů
Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Uměle vytvořená pískovcová jeskyně se nachází nedaleko města Kunštát, na kraji obce Rudka.
První nápad na vytvoření umělé jeskyně dostal kunštátský občan, řezník a vlastenec František Burian, poté co Stanislav Rolínek dokončil třináctimetrovou sochu Tomáše Garrigue Masaryka, slavnostně odhalenou 28.10.1928.
Druhé dílo - lev, byl vytvořen bezprostředně po odhalení sochy TGM. Lva ani pana prezidenta Rolínek na vlastní oči neviděl , předlohou se mu staly fotografie.
Jeskyně se začala hloubit v listopadu 1929.V jeskyni bylo vytvořeno 17 soch blanických rytířů, včetně sochy svatého Václava a soch tří legionářů. Část soch však musela být, stejně jako Masaryk, za okupace odstraněna. Největší rytíři jsou strážci svatováclavské koruny měřící přes tři metry. Stanislav Rolínek s prací spěchal, dobře věděl, že mu s postupující nemocí nezbývá mnoho času, zemřel v červenci roku 1931.
Jeskyně se nachází v oploceném areálu společně s kamennou Burianovou rozhlednou na kopci Milenka, zahradou smyslů i zbytky sochy TGM.
Okolí jeskyně je upraveno jako park ve kterém mladí sochaři v rámci mezinárodních sochařských sympozií vytvořili nové sochy a navázali tak na práci S.Rolínka. Svá díla do parku dodávají i keramici z blízkého okolí.
V areálu je vysazeno množství exotických dřevin, květin, bylin i ovocných stromů. Zahrada smyslů byla původně určena pro nevidomé, ale využívají ji všichni návštěvníci a své si zde najdou i děti. Vstup do areálu je možný i se psem.

Do března jsou jeskyně otevřené pouze v sobotu, neděli a o svátcích od 9 - 12 hodin a od 13 - 15 hodin.

 

Monument
Do roku 2020 vstoupí soubor opery s další světovou premiérou díla napsaného přímo pro něj. Monument je dílem vynikajícího českého režiséra Davida Radoka, jenž se zde poprvé stal i libretistou, a skladatele a dirigenta Marko Ivanoviće. Inspiraci našli v životním osudu sochaře Otakara Švece, který byl politickou mocí přinucen s řadou dalších umělců, aby se zúčastnil soutěže na vytvoření pomníku J. V. Stalina. Ani snaha vyřešit situaci návrhem nerealizovatelného monumentu nezabránila Švecově vítězství v soutěži a ten si pak krátce před odhalením dokončeného pomníku vzal život.
David Radok a Marko Ivanović vytvořili nadčasové dílo o morálních a uměleckých dilematech, protože k čemu je umění, není-li při něm čistého svědomí?
Dirigent: Marko Ivanović
Premiéra opery „Monument" proběhne 7. února 2020 v Janáčkově divadle. Reprízy: 8.2. a 28.2.v 19 hodin, 29.2. v 17 hodin.

 

Martin Čičvák: ##T#€£#%#
Herečka Tereza Groszmannová vede pestrý život a nebojí se o něm veřejně hovořit. Stejně tak se neobává sdělovat soukromé postřehy o dění v Brně a to nejen ze zákulisí divadel, ale i jednoho významného sportovního klubu. V důsledku svého pozorování se rozhodne napravit nespravedlnost světa, a protože je žena činu, hodlá vykonat něco, co povede k obecnému blahu. Pro svůj bohulibý čin však potřebuje neprůstřelné alibi, které jí mají dodat diváci v sále. Jenomže! Nepotřebuje příliš mnoho svědků, protože „věc" je tajná a trochu nebezpečná. Z toho důvodu zvolila pro svůj stand-up název, který je natolik nesrozumitelný, že se „určitě" dobře neprodá.
Autorem nezvyklého monodramatu je režisér Martin Čičvák. Napsal ho přímo pro Terezu Groszmannovou, energickou komediální herečku, které je možné svěřit důležitý úkol. Naučit diváky „střílet" - nekorektně a přesně do všemožných společenských a politických témat.
Upozorňujeme diváky, že je v představení využita hlasitá střelba!
Premiéra proběhla v červnu 2019 v divadle Reduta.
Nejbližší představení v Divadle Reduta: 12.2. 2020 od 19 - 20, 20 hodin a 10.3. V 19 hodin.

 

Lucerna
Každá generace se ke klasice „Lucerna" vrací a znovu po svém vypráví příběh mlynáře Libora. Po více než 20 letech od inscenace Zbyňka Srby nadešel čas pozvat vás opět do Mahenova divadla na kouzelný rodinný příběh Aloise Jiráska, který je zároveň startem nového kmenového režiséra Mahenovy činohry, Štěpána Pácla. Dramaturgie : Milan Šotek.
Jak dílo ztvární na prknech Mahenova divadla se dovíte při premiéře 13.prosince 2019 v 19 hodin .
Nejbližší představení :9.2.v 17 hodin,10.2. v 19 hodin,6.3. v 10hodin,11.3. v 19 hodin, 27.3. v 18 hodin.

Mirandolína
Mirandolína je majitelkou hostince, jejž přes všechnu jeho počestnost vyhledávají hlavně muži, neboť by se rádi zabydleli nejen v jeho pokojích, ale i v srdci paní hostinské. Mirandolína je si své přitažlivosti vědoma stejně dobře jako toho, že čím déle bude pány udržovat v naději, tím více v jejím hostinci projedí a propijí.
Jednoho dne se v hostinci objeví mizogynní pan hrabě, kterého šarm paní hostinské nechá zcela chladným. Mirandolína, uražena ve své pýše, to tak nemíní nechat, aniž ještě tuší, že chystanou výchovnou lekci udělí především sama sobě.
Mirandolína je jedna z vrcholných komedií Carla Goldoniho. Ryze hereckou komedii nazkouší režisér Peter Gábor.
Nejbližší  představení :24.2. v 19 hodin,19.3. a 20.3. v 19 hodin.

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1684869, tato sekce: 20164. Webdesign Michal Škrabálek