Pozvánky

Národní divadlo Brno otevírá sezonu #bezrozdílu
Národní divadlo Brno otevírá novou divadelní sezonu 2018/19 kampaní, která nese heslo #bezrozdílu. V předchozích letech byly tvářemi těchto kampaní zaměstnanci divadla nebo diváci a kladly důraz na fakt, že divadlo utváří celá řada lidí v zákulisí, tedy mimo světla reflektorů, a v neposlední řadě také obecenstvo.
Každý jeden divák je důležitý! NdB hraje pro všechny! Pro lidi všech vyznání, barev kůže, vzdělání, sexuální orientace, politického přesvědčení, od nejmladších po nejstarší... #bezrozdílu. Společnost je rozdělená, Národní divadlo Brno ji chce naopak spojovat. Příběhy, které zde uvidíte, jsou a vždy byly inspirovány životy lidí, jako jste vy.
Nyní zaměstnance a diváky v hlavní roli vystřídalo divadelní sedadlo, které putovalo po různých místech nejen v Brně, kde lidé #bezrozdílu žijí své každodenní životy. Obchod, zastávka, kostel, hřiště, sídliště a další prostory zachytil jeden z předních českých fotografů, držitel ceny Czech Press Photo, Vladimír KIVA Novotný.
Od 5. září 2018 do 30.září 2018 jsou fotografie vystaveny v divadle Reduta. Výtěžek z prodejní výstavy autor věnuje vybraným dětským domovům. Jste srdečně zváni! #bezrozdílu.

Letní BaLetní koktejl
Po loňském úspěšném letním hraní na Biskupském dvoře se Balet Národního divadla Brno letos připojí k souboru opery a společně symbolicky oblehnou hrad Špilberk. Budou to nové exkluzivní prostory, ve kterých svým divákům představí další ročník Open Air představení s názvem Letní BaLetní koktejl.
Balet NdB pro vás připravuje tři nové choreografie vytvořené speciálně pro tuto příležitost. Ty budou z dílny sólisty Baletu NdB Martina Svobodníka, demisólistky Baletu NdB Markéty Pimek Habalové, a také uměleckého šéfa souboru Mária Radačovského, jehož choreografie bude v roce „osmiček" věnována symbolicky roku 1968.
Ale nebudou to jen vážná témata, soubor vás chce především pobavit a na sklonku léta baletně naladit na novou sezonu 2018/19, ve které pro vás připravuje skvělé tituly.
Letní BaLetní koktejl 2018 proběhne na nádvoří hradu Špilberk ve čtyřech večerech v termínu 31. 8. - 3. 9. 2018.

 

Jeskyně Blanických rytířů

Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Uměle vytvořená pískovcová jeskyně se nachází nedaleko města Kunštát, na kraji obce Rudka.
První nápad na vytvoření umělé jeskyně dostal uzenář a starosta Kunštátu František Burian poté, co Stanislav Rolínek dokončil třináctimetrovou sochu Tomáše Garrigue Masaryka, slavnostně odhalenou 28.10.1928. Práce na jeskyni byly zahájeny bezprostředně poté. První vznikl lev u vstupu a stejně jako T.G. Masaryka, ani lva Rolínek do té doby neviděl. Předlohou se mu staly fotografie. V jeskyni bylo vytvořeno 17 soch blanických rytířů, včetně sochy svatého Václava a soch tří legionářů. Část soch však musela být, stejně jako socha Masaryka, za okupace odstraněna a do současné doby se zachovaly ze sochy Masaryka jen boty a obrys postavy ve skále. Největší rytíři jsou strážci svatováclavské koruny měřící přes tři metry. Stanislav Rolínek s prací spěchal, dobře věděl, že mu s postupující nemocí nezbývá mnoho času. Proto jsou některé sochy opracovány jen hrubě. Za sálem měly podle původního návrhu být ještě stáje, zbrojnice a chodba slavných. K jejich realizaci však již nedošlo. V dětské jeskyňce najdete Sněhurku s trpaslíky.
Okolí jeskyně je upraveno jako park ve kterém mladí sochaři v rámci mezinárodních sochařských sympozií vytvořili nové sochy a navázali tak na práci S.Rolínka.
V parku také vznikla zahrada smyslů, která byla původně určena nevidomým, ale zájem o ni mají všichni návštěvníci.
V zahradě smyslů probíhá až do podzimu výstava dobových fotografií na kterých můžete sledovat vznik soch i areálu.
Do areálu ještě patří kamenná Burianova rozhledna na kopci Milenka.
Jeskyně Blanických rytířů i celý areál je veřejnosti přístupný do září od úterý do neděle od 9 - 12 hodin a od 13 - 16, 30 hodin.
Mimo otevírací dobu je možné dopředu objednat prohlídku na tel. :739 510 772, 604
984 459.Libuše
7.září 2018 bude v pavilonu P na Brněnském výstavišti v premiéře uvedeno jedinečné dílo Bedřicha Smetany, opera Libuše v režii uměleckého šéfa opery Jiřího Heřmana a hudebním nastudování dirigenta Roberta Kružíka.
Smetanova Libuše je stejně jako sama mytická kněžna často zahalena v mlhách interpretační tradice, přesto právě tak významný čas v existenci našeho národa je jedinečnou příležitostí pro umělce, aby v ní našli to, co rezonuje v jejich generaci.
Jak inscenační tým, tak i sólisty tvoří mladá pěvecká generace. Hlavních rolí se zhostí manželská dvojice Lucie a Jiří Hájkovi jako Libuše a Přemysl. Spolu s nimi účinkují sólisté Janáčkovy opery NdB Václava Krejčí Housková, Jan Šťáva, Roman Hoza, stálí hosté Alžběta Poláčková, Pavol Remenár a Dušan Růžička, pro nějž to bude debut v NdB.
Reprízy: 9. a 11. 9., 26.10, 28. 10. 2018 - slavnostní představení k 100. výročí založení Československé republiky, 17. 11. - představení v rámci festivalu Janáček Brno 2018.

Milenci nebes
Nd Brno pro vás připravuje v Mahenově divadle na 19.října 2018 českou premiéru Jacques Prévert, Marcel Carné „ Milenci nebes." Režie: Marián Amsler.
Paříž, 1828. Na Bulváru zločinu potkává mim Jean Baptiste Deburau svou osudovou lásku Garance, ženu nádhernou, odvážnou a svobodomyslnou, jež jako by nepatřila do své doby. Deburau se neodvažuje vyznat jí lásku. Ani nevnímá, že je věrně milován mladičkou Nathalie, dcerou ředitele divadla. Garance se schází s mladým slibným hercem Frédérickem Lemaitrem, ale ve skutečnosti miluje Deburaua. Když je Garance obviněna v případu nechvalně známého Lacenaira, uchýlí se pod ochranu hraběte de Montray.
Věčně fascinující příběh nejen o nekompromisní lásce a velkých intrikách, ale především o pestrých podobách divadla a lidech, kteří mu propadli životem. Hlavní hrdinové jsou inspirováni skutečnými postavami z dějin divadla i zločinu. Divadelní adaptace vychází z Prévertova scénáře slavného filmu Děti ráje režiséra Marcela Carného.

Roky a kroky
V divadle Reduta proběhne 2.listopadu 2018 světová premiéra Braňo Holiček a kol. „ Roky a kroky."
Na scénu divadla Reduta se po divácky oblíbených projektech Černá labuť a Kmeny opětovně vrací autor a režisér Braňo Holiček, aby zde završil volnou inscenační trilogii věnovanou lidské společnosti v proměnách času. Základním inspiračním zdrojem se tentokrát stane odvrácená strana českého show bizáru, jeho přátelské vazby s polosvětem zločinu i businessu, praktiky bulváru a zástup domácích image makerů kulturního pekla. Český vkus optikou kolektivní autorské tvorby, jako zdroj sžíravé ironie a značně nekorektního humoru.

Jánošík
Na 14. prosince 2018 připravuje Mahenovo divadlo zbojnickou legendu Jiří Mahen „ Jánošík." Režie: Martin Františák.
Angličané mají svého Robina Hooda, ve Slezsku Ondráše, na Podkarpatské Ukrajině Nikolu Šuhaje, v Čechách Babinského a na Slovensku Jánošíka. Zbojníka, který prý bohatým bral a chudým dával. Než ho pověsili za žebro na hák, stal se legendou. Symbolem cti, odvahy a statečnosti, národním hrdinou. Počátkem minulého století inspiroval buřiče a jednoho z největších brněnských „zbojníků" kultury té doby Jiřího Mahena k napsání dramatu Jánošík.
Hra byla s úspěchem uvedena v roce 1910 v pražském Národním divadle s Eduardem Vojanem v titulní roli a stala se rovněž předlohou nejslavnějšího československého prvorepublikového filmu Martina Friče z roku 1935. Zbojnická tematika se Mahena osobně dotýkala. Nacházel v ní život v pravdě, touhu po volnosti a svobodě. Jeho Jánošík není však hrdinou s nadpřirozenými schopnostmi, nýbrž mladým anarchistou bojujícím za spravedlnost, toužícím po lásce a po svobodě, ale také člověkem chybujícím, který se nakonec zpronevěří svým zásadám. A především současným dramatem vzdoru a vášně o strastné cestě za spravedlností, svobodou a láskou.

Čtení ke kafi 
Divadlo Bolka Polívky uvede 19.9. v 19 hodin divadlo-kavárnový pořad Divadla MALéhRY "Čtení ke kafi."
U kafe se nemůže přihodit nic špatného... Je to posvátný rituál klidu, míru a pohody... Občas se u něho pustíte i do filozofování a nebo se zaposloucháte do hovorů od okolních stolků...
Chvilka pohody a pohledů na obyčejný život kolem nás. Naučili nás dívat se na svět tak, jak se na něj dívají druzí. Naučili nás dodržovat rituály, které vymysleli druzí. Naučili nás poslouchat druhé a ne sebe. Ve třech letech jsme se ptali Proč... potom jsme se ptát přestali...
Scénické čtení z rukopisů Daniely Zbytovské v podání hereček divadla MALÉhRY Barbory Seidlové, Nikoly Zbytovské a Daniely Zbytovské doplní úsměvnými komiksy Venduly Chalánkové.
Představení trvá 20 minut bez přestávky. Káva v ceně vstupenky!


Dana Pacáková a Ladislav Borák
 
V Palace Hlinky 11, v Brně u Výstaviště proběhne 19.9. v 18 hodin vernisáž výstavy obrazů brněnské malířky Dany Pacákové a soch do exteriéru i interiéru uměleckého řezbáře z velkých Karlovic, Ladislava Boráka.
Na programu : Jan Hlaváček -trubka, Petr Kučera - piano, Jiří Petlák- recitace.
Prodejní výstava v Palace Hlinky 11 potrvá do 23.11.2018. Výstava je veřejnosti přístupná od pondělí -čtvrtka od 9 - 17 hodin a v pátek od 9 - 15 hodin.

 

 

 

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1430939, tato sekce: 17731. Webdesign Michal Škrabálek