Pozvánky

Nebe plné hvězd a Příhraniční slavnosti
Nebe plné hvězd po čtrnácté a Příhraniční slavnosti po třinácté proběhnou v pondělí 30. dubna 2018 od 16, 30 hodin v brněnských sadech Národního odboje u klubu Šelepova No1. Vstup na akci je volný.
Jedná se o setkání občanů s představiteli města Brna i celého Jihomoravského kraje a koncert s hudbou mnoha žánrů pod názvem Nebe plné hvězd. Obě akce pořádá Vladimír Koudelka ve spolupráci se partnery u příležitosti výročí osvobození v místech, kde stojí již přes třicet let betonový pylon, na němž je napsáno: v těchto místech stával v době nacistické okupace v letech 1939 - 1944 koncentrační tábor Pod kaštany. Zde si každoročně připomínáme události a následky nejstrašnější války v dějinách lidstva.
Od roku 2006 si zde jmenovitě připomínáme umučené a popravené během 2. světové války, po kterých jsou pojmenovány ulice Brna. S odkazem na místo konání akce, sady Národního odboje, které leží na rozhraní tří městských částí Brno-střed, Brno-Královo Pole a Brno-Žabovřesky, se jmenuje tato oslava tiché občanské statečnosti, Příhraniční slavnosti.
V roce 2018 si připomenete pětasedmdesáté výročí prvního transportu Romů do Osvětimi, zřízení brněnského pobočného koncentračního tábora a další brněnské události roku 1943 a uctíme památku odbojářů, kteří odešli v onom roce. Budou to Richard Körner, Stanislav Roubal, Hugo Traub, JUDr. Max Galandauer,
prof. PhDr. František Hrubý, Otakar Klusáček, Arnošt Trtílek, Emanuel Klíma, Josef Horák či František Nohavica. Vzpomenuta bude i Marie Restituta, občanským jménem Helena Kafková, rodačka z Husovic, jediná řeholnice, která skončila pod gilotinou a v Brně se staví kostel, který ponese její jméno. Připomenut bude i bosonožský student Eduard Sojka, který zemřel v Osvětimi a jehož jméno nese ulice v Bosonohách.
Každoročně se na slavnosti vzdává hold umučeným a popraveným odbojářům, jejichž osudy jsou vepsány i do názvů ulic a míst mimobrněnských. Jedním z nich je i člen rajhradské organizace Obrana národa Bohumil Cetl, který zemřel v Osvětimi a jehož jméno je spolu s ostatními členy odbojové skupiny na pamětní desce rajhradské ulice Odbojářů.
To vše se odehraje při pietním aktu v úvodu setkání, kde budou i vrcholní představitele města a kraje : představitel sdružení PAMĚŤ Miroslav Kasáček,
aktuální držitel Ceny Jihomoravského kraje a Ceny města Brna, novinář Luděk Navara a další.
V hudební části se setkáte s umělci narozenými v roce úmrtí připomínaných odbojářů a dalších výročních událostí. Úvod obstará mládežnický WRAA DAP BAND ze Smetanky kapelníka Zdeňka Treblíka, dalším vystupujícím je rodačka ze Žiliny Helena Blehárová, zahraje absolvent JAMU Felix Slováček a představí se i další pětasedmdesátníci, kteří se vepsali do hudebních dějin Brna, Milan Černohouz a Radek Rettegy. Pozván je i Jaroslav Wykrent a Václav Neckář. Směs skladeb z repertoáru orchestru Glenna Millera bude dirigovat devadesátiletý Erik Knirsch a představí se i poslední dva žijící bardi ze zlaté éry orchestru Gustava Broma: Zdeněk Novák a Mojmír Bártek.
Milým hostem ze Slovenska bude Marcela Laiferová, která přijede společně s letošním osmdesátníkem, legendárním hokejistou Jožo Golonkou. Účast přijal i zakladatel cyklistické Dukly Brno, František Jursa, olympijská vítězka z Londýna 1948 Věra Růžičková a pětadevadesátiletý generál Emil Boček, který vzpomene na svou první bojovou akci v roce 1943.
U příležitosti narozenin brněnského výstaviště zazpívá Yvetta Simonová,
narozená ve stejném roce, provázet pořadem a hymny v úvodu budou zpívat i Pavel Anděl, kreativní ředitel projektu RE:PUBLIKA a moderátorka ČT Barbora Černošková.
Rok 2018 je rokem 775. výročí udělení prvního privilegia Brnu králem Václavem I. a výročím 730 let od narození dvojnásobné české královny Elišky Rejčky.
Záštitu nad akcí přijali nejen hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a primátor statutárního města Brna Petr Vokřál ale i brněnský biskup Vojtěch Cikrle.
Bližší informace najdete na : www.nebeplnehvezd.net

Zázrak v černém domě
Spílání Brnu, dlouhodobý inscenační cyklus činohry NdB, vstupuje do své třetí fáze. Tentokrát nahlédnete na minulost jihomoravské metropole prizmatem tvorby brněnského rodáka, disidenta, vrcholového porevolučního politika a výtečného dramatika Milana Uhdeho.
Zázrak v černém domě je autobiografická, hořce ironická sonda do hlubin sváru jedné prominentní rodiny. Titulní černý dům, honosná funkcionalistická stavba, se zde stává ústředním antihrdinou dramatu, fiktivní křižovatkou emocí, jíž malé osobní křivdy, vzájemné konflikty a zaprášená tajemství procházejí ruku v ruce s velkými dějinami 20. století.
V pohnutých osudech a pošramocených vztazích rodiny Pompeových se Milan Uhde částečně vyrovnává s vlastní minulostí, a to prostřednictvím precizně budované, postupně houstnoucí atmosféry, výborně pointovaných dramatických situací a především humoru, jenž nepostrádá expresivně groteskní škleb ani mnoho odstínů černi.
Postava doktora Pompeho je sice zjevně inspirována bernhardovským dramatickým typem, ale jeho rodina by mohla být tou vaší. Otázka zní: poznáte se?
Autor: Milan Uhde, režie: Břetislav Rychlík, dramaturgie: Josef Kovalčuk, Pavel Jurda scéna: Svatopluk Sládeček, kostýmy: Markéta Sládečková, hudba: David Smečka, pohybová spolupráce: Ondřej Jiráček asistent režie: Petr KlariN Klár.
Osoby a obsazení :
Otec, doktor Eduard Pompe: Pavel Zatloukal j. h.
Matka, doktorka Pompeová: Marie Durnová
Šárka, jejich dcera: Hana Tomáš Briešťanská
Dušan, jejich syn: Tomáš Šulaj
Viťka, jeho žena: Isabela Smečková Bencová
Ivan, mladší syn Pompeových: Martin Siničák
Taťána, jeho žena: Barbora Bezáková j. h.
Soused, pan Křenař: Jiří Pištěk j. h.
Premiéra inscenace „ Zázrak v černém domě" proběhne v divadle Reduta 27. dubna 2018.
Další představení : 28.4.,14.5. a 2.6.2018 v 19 hodin.

Kocour v botách
Opera „Kocour v botách" je určena pro děti ve věku 4 až 9 let s doprovodem dospělých. Jedná se o rodinné představení a nejlepší vstup dětí do světa opery.
Kdo je nejznámější pohádkový kocour? Přece ten v botách!
Vždy šarmantní, vždy připraven porazit obra nebo zachránit princeznu. A vůbec nevadí, že vlastně bydlí na pražském Žižkově. Jenže se mu nechtějí chytat myši a místo toho se učí francouzsky. Myši se radují, ale domovnice nadšená není a kocoura vyhodí z domu. A tak se vydá na dobrodružnou cestu do Francie. Spolu s ním za dobrodružstvím vyrazí i děti, protože tato operní pohádka je určena speciálně pro ně.
Autorem je významný současný český skladatel Jiří Teml, který má s tvorbou pro malé publikum bohaté zkušenosti.
Hodinu trvající pohádku na jevišti ztvární nejen dospělí zpěváci ale i dětský sbor, který tak tvoří jedinečnou spojnici mezi jevištěm a dětským publikem.
Osoby a obsazení :
Vypravěč: Roman Hoza, Tadeáš Hoza j. h.
Kocour: Veronika Hajnová Fialová, Jitka Klečanská
František: Peter Račko j. h., Václav Cikánek j. h.
Domovnice: Daniela Straková-Šedrlová, Martina Králíková
Princezna: Zdislava Bočková, Tereza Merklová Kyzlinková
Král: Petr Levíček, Zoltán Korda
Obr Čaroděj: David Nykl, Petr Karas.
Premiéra opery „Kocour v botách" proběhla v divadle Reduta v březnu 2018.
Nejbližší představení : 4.5. v 11 hodin a 5.5. ve 14 hodin, 27.6. v 11 hodin.

4 Elements
4 Elements jsou čtyři strhující choreografie o ženách i mužích, o řádu i živelnosti, které uvádí Mahenovo divadlo.
Úspěch Petite Mort zajistil Baletu NdB možnost uvedení dalších choreografií génia Jiřího Kyliána. V tomto večeru vám představí dvě výjimečné choreografie, Falling Angels a Sarabande. V mistrovských kompozicích jednotlivých titulů dostane prostor pro realizaci mužský i ženský element. Falling Angels zobrazuje ženy, tanečnice, jejich touhu po dokonalosti a jejich podléhání ženské psyché v různých životních situacích. Naproti tomu Sarabande je čistě mužskou záležitostí. Choreograf v jistém ohledu šovinisticky nahlíží na mužskou agresivitu, zranitelnou citlivost i zdvořilost, zkoumá jejich sexualitu, pocity důležitosti i zbytečnosti a... hlouposti.
Dále nově poznáte výjimečnou světovou choreografickou osobnost - Nacha Duata. Dílo Gnawa je strhující podívanou podbarvenou hudebním projevem typickým pro severoafrickou oblast a přilehlé Středozemí. Gnawa je tanečně i hudebně plná podmanivé síly, jejíž dravý proud je směsí smyslné elegance, organického rytmu Středozemí a plastické a dynamické choreografie Nacha Duata.
Poslední choreografie večera byla vytvořena speciálně pro soubor NdB. Autorem je Lukáš Timulák, který již spolupracoval na úspěšném baletním večeru Petite Mort. Timulákovo Hidden order je o sladění všech elementů tak, aby do sebe zapadaly a tvořily harmonický celek.
Hudba: J. S. Bach, Steve Reich a další. Balet je vhodný pro věk od 12 let.
Nejbližší představení : 28. dubna ve 14 a 19 hodin a 29.dubna v 19 hodin. (bra)

Strange Comedy
V rámci Mezinárodního festivalu nového cirkusu, divadla a hudby vystoupí v cirkusovém šapitó, park za Lužánkami, 2.května v 11. a 19 hodin Strange Comedy (Kanada, USA).
Kabaret kanadsko-amerického dua plný magie, iluze, cirkusového umění a humoru. Můžete se těšit na množství vtipných kabaretních kousků a kouzelnických triků, jaké jste ještě neviděli.

Příměstské tábory Vesny
Vesna pořádá o letních prázdninách příměstské tábory v čase od 8 - 16 hodin.
30. 7. - 3. 8. 2018 - Outdoorový tábor
27. 8. - 31. 8. 2018 - Pevnost Boyard
Závazné objednání tábora: do 31. 5. 2018
Zajištěn je materiál na program tábora, pedagogický dohled, zdravotní dohled, teplý oběd, pitný režim a drobné odměny.
Kapacita příměstského tábora: 15 dětí ve věku 5 - 10 let (jiný věk po dohodě)
Místo konání příměstského tábora: sídlo Vesny, o.p.s., Údolní 10, Brno.
Zázemí příměstského tábora v prostorách Vesny, o.p.s.: komunitní zahrada „Pod Lípou" (zážitkový hmatový chodník, čichový záhon, outdoorové programy...), dětská učebna s kobercem, učebna na výtvarné tvoření a hry, keramická dílna, divadelní sál, tělocvična vybavená nářadím a sportovním vybavením, kuchyňka na přípravu stravy, strava je dovážená z veřejného stravování.
Bližší informace : Mgr. et Mgr. Lenka Klumpnerová, programová vedoucí tábora, email: l.klumpnerova@vesnaspolek.cz, mobil: 734 730 275;
Pavla Filipová, výkonná asistentka, email: info@vesnaspolek.cz, mobil: 733 506 684.

Letní táborová akademie Záseka 2018
Cestování časem přináší dobrodružné hry odehrávající se v dobách dávno minulých, ale i v nadčasové budoucnosti. .
Pro účast na této expedici je nutné si přivést kostým z minulosti či budoucnosti, který dokreslí celotáborovou hru. Fantazii a období se meze nekladou.
Vesna, o.p.s. pořádá „ Táborovou akademii s cestováním v čase" v termínu 14. 7. - 21. 7. 2018. Tento letní dětský tábor je určen dětem a mládeži ve věku 6-15 let. V případě individuální domluvy ve výjimečných případech je možno na tábor přijmout i studenty ve věku 15 - 18 let.
V rámci tábora bude každý den probíhat 1x denně kroužek v délce 90 minut pod vedením zkušených lektorů dle jednotlivého zaměření, které si dítě zvolí. Je možno vybírat z kroužků: výtvarné tvoření a sportovní a zálesácké zaměření . Jednotlivá zaměření jsou otevírána od 8 zájemců, z těchto důvodů uvádějte zaměření již v přihlášce. Mimo jednotlivá zaměření je možné se účastnit společného muzicírování, které bude probíhat v průběhu tábora. Na tuto aktivitu si dítě musí přivést svůj hudební nástroj.
Ubytování v rekreačním objektu ve 2, 4 a 6 lůžkových pokojích nebo 4 lůžkových chatkách, je přerozdělováno dle věkového rozložení účastníků a potřeb vedení tábora. Strava zaměřená na děti - 5x denně, pitný režim. Zajištěn je dohled pedagogických pracovníků a zdravotní péče na místě.
Doprava na tábor je individuální, dítě předává a přebírá zákonný zástupce dítěte, v případě jiné osoby jen na základě originálu plné moci.
Koordinátorka tábora a programová vedoucí: Mgr. et Mgr. Lenka Klumpnerová, tel.: 734 730 275.

Čechoslováci v gulagu. Židé v gulagu.
V brněnském krytu se poprvé setkávají dvě putovní výstavy s podobným a velmi závažným tématem. Z Brna do SSSR odešlo, či bylo odvlečeno velké množství osob, příslušníků čs. armády i civilistů. Obě výstavy vznikly ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Ústavu pro studium totalitních režimů ČR především na základě autentických výpovědí desítek bývalých vězňů sovětských gulagů.
Autoří výstavy Adam Hradilek a Jan Dvořák podrobně studovali veškeré dostupné materiály, včetně donedávna nedostupných pramenů. Podařilo se jim nahlédnout i do spisů NKVD na Ukrajině. V Rusku nejsou tyto materiály odborníkům k dispozici. Získali vyšetřovací spisy včetně záznamů výslechů, fotografie, dokumenty o propuštění, ale také četné úmrtní listy. Odhaduje se, že v sovětských táborech nucených prací zemřely tisíce občanů naší republiky. Podrobnosti o jejich osudech se příbuzní dozvěděli v lepším případě až po více než půl století, někteří ale dodnes nevědí ani to, jak jejich blízcí zemřeli a kde jsou pochování.
Dramatické osudy přibližuje dvojice výstav na sérii dvojjazyčných panelů, které jsou rozmístěny v různých prostorách krytu. Expozici doplňují videa se vzpomínkami těch obětí gulagů, které se stačily dožít chvíle, kdy tato zapomenutá tragédie začala být znovu odkrývána.
Návštěvníci výstavy si zároveň mohou prohlédnout celý rozhlehlý prostor krytu s původním či dobovým vybavením jednotlivých místností.
Výstava probíhá v Atomovém krytu 10-Z, Brno, vchod z Husovy ulice, zhruba naproti východu z MmB, od 24.2. do 27.05.2018.

 

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1365406, tato sekce: 17368. Webdesign Michal Škrabálek