Pozvánky

Malé velké divadlo - O Červené Karkulce
V neděli 21. 7. od 15 hodin můžete ve stínu zahrádky před klubem Leitnerova zhlédnout legendární pohádku o malé holčičce, která se sama vydá do lesa. Maňásková pohádka je pro pro malé i velké.
Upravila a hraje: Radka Blatná, výprava: Kamila Spěváková.
V případě nepříznivého počasí se bude hrát uvnitř. Kavárna je otevřená od 14 hodin.
Vstupné dobrovolné.
Kapacita padesát míst, rezervace místa na divadlo@leitnerka.cz


TEVE
25.7. od 19 hodin zahraje na zahrádce před Leitnerkou elektroakustický nezmar brněnské scény Teve.
Původně elektroakustické duo (zpěv, kytara, samply, zvonkohra, flétny.. ) absolventů Fakulty Výtvarných Umění v Brně funguje od roku 2010. V roce 2013 vydali společně s violoncellistkou Kateřinou Koutnou (Makak) instrumentální EP Kolea a dostali se do finále v soutěži Startér Rádia Wave. Poslední roky vystupuje pod názvem TEVE pouze Antonín Koutný, který v současnosti vydal debutové album Ztracený Boy. Album vychází na vinylu u labelu Červený kůň.
Vstupné dobrovolné do klobouku.
Akce se koná v rámci pravidelných grilovacích čtvrtků. (bra)

OKno
V pondělí 29. 7. od 19 hodin vystoupí punk-folková sestava brněnských herců, která začala svou historii psát v brněnských ulicích asi pět let zpátky. Je tomu něco přes dva roky, kdy si řekli "oukej, no" a založili kapelu, se kterou začali koncertovat.
Na pódiu představují své autorské písně a s humorem sobě vlastním baví diváky nejen chytlavými skladbami, ale i svým hereckým umem.
Členové kapely:
Jaroslav Tomáš: hraje na kytaru, zpívá a občas chytne do ruky vejce. Autor textů i hudby.
Jan Mansfeld: kytarista a zpěvák, který svou výškou strčí do kapsy 80 % členů amerického národního basketbalového týmu. Na koncertech se svými dlouhými údy předvádí neskutečnou podívanou.
Dominik Teleky: příležitostný kytarista, ukulelista, vejcař a zpěvák, jehož svaly na koncertech vykazují herecké nadání, za které by se nestyděl ani Eddie Redmayne.
Tomáš Žilinský: zpívá a hraje na cajon. Vůbec mu nevadí, že je nejmladší, protože jako jediný člen kapely dokáže hrát nohama na rolničky.

Varhanní léto na Petrově 2019
Působivé prostředí brněnské katedrály rozezní v letních měsících již třetí ročník festivalu Varhanní léto na Petrově. Letní varhanní festival si našel v minulých ročnících okruh příznivců a návštěvníků jak z řad českých a zahraničních turistů, tak obyvatel jihomoravské metropole.
Prostřednictvím festivalu je poskytnuta možnost slyšet kvalitní varhanní produkci v režii vynikajících studentů a absolventů varhanního oboru uměleckých škol i věhlasných varhaníků. V letošním roce bude možné vyslechnout umění titulární varhanice baziliky sv. Jakuba v Praze Ireny Chřibkové, varhaníka chrámu sv. Mořice v Olomouci Karla Martínka a dalších. Kromě varhanní hudby se na třech koncertech setkáme s hudbou vokální. Z těchto koncertů bude výjimečný koncert prestižního anglického sboru „ Oriell College Chapel Choir" z Oxfordu.
Koncerty se rozeznívají na varhanách brněnské katedrály, které jsou největšími varhanami v městě Brně. V letošním roce si připomínáme 110. výročí jejich postavení. Zahajovací koncert festivalu proběhne 13. června 2019 v 19.30 hodin vystoupením katedrálního varhaníka Petra Kolaře a Dómského komorního sboru Brno.
Koncerty probíhají vždy ve čtrnáctidenní pravidelné rotaci.

27.6. Irena Chřibková
4.7. Oriell College Chapel Choir z Oxfordu
11.7. Karel Martínek
25.7. Václav Zeman
8.8. Přemysl Kšica
22.8. Dávid Sedlář
5.9. Markéta Prokopovičová
19.9. Brněnský katedrální sbor Magnificat
Vstup je volný. Příspěvky dobrovolného vstupného budou použity na opravu katedrálních varhan.


Zacvičte si jógu venku, na Špilberku
Máte rádi jógu? Hledáte klid a pohodu? Nebo si jen chcete pěkně zacvičit? Přijďte na hrad Špilberk, kde se přímo venku na čerstvém vzduchu bude cvičit jóga - a to na trávníku na jihozápadním bastionu. Povedou vás lektoři z brněnského studia Happyoga. Lekce se konají od konce června do začátku září 2019.
Termíny jógy na hradě Špilberku v létě 2019
Pátek 21. 6. v 17 až 19 hodin, 108 pozdravů slunci
Úterý 25. 6. v 18 až 19 hodin
Úterý 2. 7. v 18 až 19 hodin
Úterý 9. 7. v 18 až 19 hodin
Úterý 16. 7. v 18 až 19 hodin
Úterý 23. 7. v 18 až 19 hodin
Úterý 30. 7. v 18 až 19 hodin
Úterý 6. 8. v 18 až 19 hodin
Úterý 13. 8. v 18 až 19 hodin
Úterý 20. 8. v 18 až 19 hodin
Úterý 27. 8. v 18 až 19 hodin
Úterý 3. 9. v 18 až 19 hodin

Fotbal, to je hra!
V květnu letošního roku uplynulo 115 let od založení světové fotbalové federace FIFA a rovnou devadesátku má na svém kontě i několik brněnských fotbalových klubů. Všechna tato výročí se připomenou 21. a 22.6. v Bosonohách v areálu FK SK Bosonohy, Hoštická ulice 2a, kde byl klub založen v roce 1929.
V pátek 21. června se ve 14 hodin začíná turnajem dětí a mládeže, v 16 hodin bude poděkováno zasloužilým hráčům, trenérům a funkcionářům, kteří se o současný rozkvět bosonožské kopané zasloužili, a pak už přijde na řadu velké lákadlo prvního dne fotbalového víkendu v Bosonohách. Těšit se můžeme na hvězdy brněnské kopané, kterými bezesporu jsou Richard Dostálek, Pavel a Patrik Holomkovi, Petr Švancara, Jan Polák, Jan Maroši, Petr Křivánek, Patrik Siegl a další. Po čestném výkopu primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové a bosonožského rodáka Karla Kroupy, nejlepšího fotbalisty Brna všech dob, kteří nad akcí převzali záštitu, se tomuto výběru postaví současný výkvět bosonožské kopané. „A" mužstvo Bosonoh skončilo v horní polovině tabulky krajského přeboru. Zajímavá proto bude i beseda po skončení utkání, kterou doprovodí muzika v podání kapely Piknik.
V sobotu 22. června se začíná již v 9 hodin opět turnajem dětí a mládeže, ve 13 hodin se představí „A" mužstvo Bosonoh tentokráte proti chorvatským hostům z NK Sabunjar Privlaka a od 14, 30 hodin se na trávníku poměří „staří páni" obou mužstev. Od 16 hodin bude jako součást Brněnského roku sportu následovat turnaj městských částí, nad kterým převzali patronát borci z mistrovské Zbrojovky roku 1978. Kromě Karla Kroupy to jsou Josef Hron, Josef Mazura, Jindřich Svoboda, Karel Jarůšek a Jan Kopenec, který je letos přesně o dvacet let mladší než jubilující fotbal v Bosonohách a v dalších městských částech. Od 17, 30 hodin vrcholí oslava soubojem výběru osobností Brna proti výběru osobností Bosonoh a dalších městských částí. Zatímco Bosonohy by postavily jedenáctku jen ze tří rodin (Sojkovi, Holomkovi a Bělohlávkovi), výběr Brna čítá dvacet solitérů.
Zajímavé bude vidět běhat v trenkách radního pro sport Jaroslava Suchého, radního pro kulturu Marka Fišera, chlapce z České televize, Českého rozhlasu a dalších brněnských rádií, novináře, ale i mistry světa v kolové a cyklistice. Fotbal si zahrají a také všem zahrají a zazpívají Jiří Helán se svou kapelou a Stano Slovák s dalšími z Městského divadla Brno.
Třešničkou na fotbalovém dortu bude start některých mistrů z roku 1978. Hana Bubníková ml. jako kondiční trenérka , která působila na MS u hokejového národního týmu, vicemistryně světa ve svých oborech Hana Bubníková a Iva Zajíčková jako vedoucí mužstva.
Na hlavního trenéra osobností Brna kandidují tři fotbalové legendy.
Jubilantům a všem dalším návštěvníků fotbalového víkendu v Bosonohách
od 19, 30 zahraje a zazpívá AlBand Jaroslava A. Kronka, na který naváže populární skupina Argema.
Vstup je po oba dva dny volný, pouze sobotní večerní program je zpoplatněn. Více se dozvíte na www.fkskbosonohy.cz a na www.brnenskyroksportu.cz

 

Laterna magika -Dekonstrukce a aktualizace
V rámci muzejní noci si 18.5. od 18-24hodin můžete v Domu umění v Brně poslechnout komentovanou prohlídku s architektem výstavy Zbyňkem Baladránem „Laterna magika -Dekonstrukce a aktualizace."
Československý vynález, který slavil obrovský úspěch na bruselském Expu v roce 1958. Projekt, který spojil významné umělecké osobnosti své doby v čele s Alfrédem Radokem a Josefem Svobodou. Multimédium, komponovaná estráda i politikum. Výstava v brněnském Domě umění chce nahlédnout do jednotlivých vrstev Laterny magiky a prostřednictvím dekonstrukce tento fenomén aktualizovat pro dnešní publikum.
Návštěvníci brněnského Domu umění budou moci do Laterny magiky skutečně vstoupit, zažít a pochopit podstatu multimediálního představení, seznámit se s principy koláže, filmových triků, fungování polyekranů a splitscreenů, užívané například v reklamě, dokumentárním filmu či videoartu. Vystavené „obrazy" budou však rámovány i ryze současnými uměleckými projekty, které využívají obdobné principy zobrazování. Tyto nové projekty jsou připraveny ve spolupráci s Institutem intermédií při ČVUT, pro výstavu vznikne virtuální realita a bude představena práce na programu pro detekci pohybu. Zapojí se i současní umělci a umělkyně ,například Zbyněk Baladrán, Jiří Žák, Michal Kindernay, Markéta Kuttnerová a Jozef Mrva. Výstavě předcházel čtyřletý výzkum, díky němuž bude zvěřejněn unikátní, dosud nepublikovaný vizuální materiál.
V Domě umění můžete výstavu navštívit do 28. července 2019.

Ukradená divočina
Brněnská ZOO připravila výstavu na Radnické 6 v Brně s názvem „Ukradená divočina," jejímž cílem je upozornit na to, že odpovědnost za ohrožené druhy fauny a flóry může mít každý z nás. První komplexní kampaň v České republice poodkrývá přehlížená fakta o ilegálním obchodu se zvířaty.
Ilegální obchod se zvířaty a jejich částmi je jednou z nejzávažnějších příčin ohrožení divokých zvířat. Výstava v Radnické 6 sugestivně ukazuje, proč není vhodné přivézt si z dovolené šálu shastoosh, co je za tradiční asijskou medicínou, jakým pokrmům je lepší se vyhnout, ale také to, jaké suvenýry si z exotických destinací nedovážet, pokud jste milovníci flory a fauny.
Při vybírání nejrůznějších spon, přívěsků nebo jiných šperků nemusí turisty napadnout, že jsou vyrobené z kostí ohrožených zvířat. Mnohé hřebeny a obroučky brýlí jsou ze želvoviny nebo slonoviny. Také nevíte, že na ozdobné peří v indiánské čelence je potřeba vývozní povolení.
Právě to jsou případy, kterým se věnuje část expozice věnovaná Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Ta se soustřeďuje na ochranu ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely.
Další části výstavy jsou exponáty z přírodovědných oddělení ze zámku v Budišově na Třebíčsku, které na výstavu zapůjčilo Moravské zemské muzeum. K vidění je levhart, kajman, kareta, leguán a papoušci.
Výstava potrvá do konce července. Veřejnosti je přístupná od úterý do neděle, a to od 10 do 18 hodin.

 

 

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1581271, tato sekce: 19661. Webdesign Michal Škrabálek