Pozvánky

Tajemná Indonésie
Výstavu Tajemná Indonésie můžete navštívit v Brně v Paláci šlechtičen.
Projekt o tajemném ostrově Nová Guinea je největší akcí svého druhu. V českých podmínkách jde o zcela výjimečnou záležitost díky rozsahu záběru i zpracování jedinečných materiálů. Projekt vznikl na základě cest českých cestovatelů do zapomenuté části planety. Expozice odhaluje taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů.
Na výstavě najdeme unikátní etnografické sběry - obrovské rituální totemy bisj, štíty, iniciační masky, oštěpy, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože, čelenky i zdobení To vše je umístěno v porostu bujné džungle se zvířaty. Nechybí ani stavby domorodých chýší, projekce filmů. Osou expozice jsou velkoformátové fotografie.
Projekt prezentuje historické materiály největších es cestování - Jiří Hanzelka - Miroslav Zikmund a Miloslav Stingl. Přináší i rozsáhlé výsledky práce Rudolfa Švaříčka, který se věnuje neznámým etnikům a dobrodružným výkonům v nitru ostrova.
Projděte se extrémní exotikou s mimořádně atraktivní faunou i flórou. Navštivte tajemný tropický prales se zajímavými zvířaty. Projděte osadu horského kmene Dani s projekcí, shlédněte senzační mumii. Stromové chýše si stavějí unikátní kmeny Korowai a Kombai v korunách stromů. Expozice odhaluje taje obrovské říše Indonésie, která ukrývá celkem na 17 000 odlišných ostrovů. Začínáme na Sumatře se slony a orangutany, Jáva nabízí sultánské kratony, sopky i největší stupu buddhismu, Kalimantan ukrývá kmeny tajemných Dajaků stavějících si zvláštní dlouhé chýše. Bali je provoněné příjemným hinduismem. Lombok servíruje parádní sopky, Sumba krále, koně i unikátní animismus. Komodo největší ještěry světa, Lembata poslední lovce velryb, Flores barevné kmeny animismu, Timor má totemové zvíře krokodýla, Sulawesi zvláštní chýše i sarkofágy na skalách. Moluky voní kořením.
Největší tropický ostrov světa Nová Guinea bude odhalen ze všech jeho částí - indonéskou Západní Papuu i samostatný stát Papua Nová Guinea. Bonusem rozšířené expozice jsou rituály Šalamounových ostrovů, žraločí muži Bismarkových ostrovů i další výzvy Pacifiku.
Součástí expozice je vytvoření iluze indonéské džungle, s tropickou vegetací a bohatou faunou i florou. Vystavěna je i stromová chýše Korowai (kmen, žijící vysoko v korunách stromů), chýše horského kmene Dani s „vyuzenou lidskou mumií."
Komentované prohlídky od autora výstavy Rudolfa Švaříčka budou probíhat ve čtvrtek 28.3., 4.4., 11.4., 18.4. od 18 hodin. V jiných termínech jsou prohlídky možné na vyžádání v muzeu.

Romeo a Julie
Prokofjevovo baletní drama Romeo a Julie mělo světovou premiéru v Národním divadle Brno v roce 1938 v choreografii legendy brněnského baletu Iva Váni Psoty. Málokterý baletní soubor se může pochlubit skutečností, že uvedl ve své historii ve světové premiéře dílo, které se stalo jedním z nejhranějších baletů na světě. Balet NdB takovýto titul má a právem i povinností patří k nejuváděnějším v jeho repertoáru.
Aktuální uvedení bude již sedmou premiérovou inscenací od roku 1938.
Nová inscenace NdB je klasická ve svém obsahu. Je příběhem mládí, prvního vzplanutí a vášně. Příběhem o nebezpečí slepých ideálů, o souboji snu a reality, o tíze společenských konvencí a nesmrtelnosti touhy a lásky. Záměrem tvůrců je však zpracovat předlohu do tanečně současného tvaru, aktuálního, rezonujícího se vkusem dnešního baletního diváka.
Autor: Sergej Prokofjev, režie: Martin Glaser, choreografie: Mário Radačovský,
scéna: Marek Holý, kostýmy: Alexandra Grusková, dirigent představení: Pavel Šnajdr.
Premiéra baletu „Romeo a Julie" proběhla 8. března 2019 v Janáčkově divadle.
Nejbližší představení : 28.3. v 19 hodin, 27.4 a 29.4. v 19 hodin.
DOPORUČUJI!

Offline!
Autorský muzikál Offline! vypráví o zkušenosti člověka, který se na půl roku dobrovolně odřízl od internetu. Novinku v podání letos absolvujících studentů muzikálu z Divadelní fakulty JAMU připravilo Divadlo na Orlí.
Inscenace vychází z osm let staré knihy německého novináře a redaktora Süddeutsche Zeitung Alexe Rühleho, který ji výmluvně nazval Bez sítě. Můj půlrok offline. Kniha německého novináře Alexe Rühleho je v podstatě odvykacím deníkem.
Nový muzikál je autorským dílem dramaturga Martina Sládečka a hudebního skladatele Maria Buzziho, jejichž scénář zrežíroval Lukáš Kopecký.
Muzikál měl premiéru 28. února. Nejbližší představení : 10., 11., 12., 29. a 30. dubna 2019.

Lezecké centrum Hangar
Lezecké centrum Hangar na Pražákové ulici v Brně je největší lezecké centrum v ČR. Celková plocha centra je 1 200m2, lezecká plocha 900 m2. Toto centrum je oficiálním tréninkovým centrem české reprezentace, ale je přístupné i široké veřejnosti.
Součástí Hangar centra je tréninková stěna, dětská stěna pro nácvik s lanem, posilovací zóna, bistro a malý obchod s outdoorovým vybavením.
Centrum je zaměřené na bouldering - lezení bez lana. Maximální výška boulderové stěny 5,2m, průměrná výška boulderové stěny 4,2m, počet cest 170 -250, obtížnost cest 4B - 8B.
K dispozici je tedy 250 boulderových cest všech obtížností. Na své si přijdou jak začátečníci, tak i profesionální lezci. Všechny chyty jsou od světových výrobců a odpovídají posledním trendům.
Dětská boulderová stěna s prolézačkami a skluzavkami dokáže na hodiny zabavit malé i starší děti. Do 6 let věku dítěte je doporučen doprovod rodičů. Celková lezecká plocha 40 m², maximální výška boulderové stěny 4m, počet cest: 18, obtížnost cest 4c - 6a.
Posilovna nabízí hrazdy, kruhy, kettlebelly, systém board, moonboard, kampus, tréninková 40°.
Cvičná lezecká stěna pro kurzy, oddíly, děti, rodiny i začátečníky - celková lezecká plocha 63 m², maximální výška lezecké stěny 8,5m, počet cest 10, obtížnost cest 4c - 6a.
Hangar bistro nabízí poctivě připravená jídla z čerstvých surovin. Na výběr je například burrito s mletým masem, vege burrito s tofu, zapečené tousty s domácí šunkou a celá řada denních polévek.
Hangar outdoor shop je místo, kde se můžete vybavit na jakékoli dobrodružství. Najdete zde značky jako LaSportiva, Ortovox, Mammut, Mountain Equipment ,Salewa a spousty dalších. Co momentálně není skladem, bez problému objednáte na e-shopu Hangar centra.
Otevírací doba Hangar centra je od pondělí do neděle od 8 - 22 hodin.

Cestovatelský festival - Sraz českých bohémů
Od 29. - 31. 3. 2019 proběhne v Káznici Brno,bývalé věznici na ulici Bratislavská 68 ,cestovatelský festival, zaměřený na motivaci k cestování i k rozvoji v osobním životě. Speciální hosté vám řeknou, jak dělat věci jinak a popostrčí vás vzít batoh na záda a zažít jedno z největších dobrodružství ve vašem životě.
Cestovatelský festival bude plný inspirativních lidí. Monika Benešová - příběh holky z
Vysočiny, která zdolala jednu z nejtěžších pěších tras světa, Pacifickou hřebenovku.
Hana Machalová je pódiový živel, dokáže namotivovat každého k plnění svých snů.
Obě přivezou svoji čerstvě vydanou knihu.
Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách dokázal nemožné. Odletěl do Thajska, koupil Tuktuk (dvoutaktní vozítko) a přijel na něm do Čech.
Slávek Král je zkušený cestovatel, který už dvakrát objel svět stopem a na festivalu bude mít svůj stand-up o půlroční cestě po Africe.
LADA Svetom - nejznámější Slováci s jejich šílenou cestou přes celou Asii.
Dále vystoupí známý fotograf Pavel Svoboda a uslyšíte nejlepší přednášku roku 2018 podle serveru Cestolet.cz - Vladimír Váchal „ KLDR, totalitní neznámo."
Předprodej vstupenek přes smsticket : https://www.smsticket.cz/vstupenky/14547,. Předprodejní místa : Indies-Poštovská, Student Agency - Náměstí Svobody, Informační centrum - Panenská, KD Rubín. Počet míst omezen.

Výstava „Princezny a hrdinové"
V Letohrádku Mitrovských v Brně bude od 23. 2. - 28. 4. 2019 probíhat výstava Princezny a hrdinové.
Návštěvníky čeká 50 legendárních kostýmů princezen, princů i padouchů z nejznámějších barrandovských filmových pohádek. Dozvíte se zajímavosti a perličky z natáčení, ale také informace o leckdy pohnutých osudech hlavních představitelů.
Pro děti je připraveno hravé Ladovské peklo s váhou hříšníků, ale také mluvící zrcadlo a jiná interaktivní zábava.
Na výstavu byly vybrány nejznámější pohádky druhé poloviny 20. století. Uvidíte kostýmy v kinech nejnavštěvovanější pohádky všech dob Pyšné princezny, dále Hrátky s čertem, Princezna se zlatou hvězdou, Šíleně smutná princezna, Honza málem králem, Jak se budí princezny, Princ a Večernice, S čerty nejsou žerty a kostýmy na výstavě nejmladší pohádky, O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
Česká filmová pohádka je specifický žánr, který se u nás začal formovat od padesátých let 20. století. Zásadním faktorem bylo, že se na jejich vzniku podíleli výborní režiséři, kterým byl pohádkový žánr často přidělen jako úkol. Frič, Zeman, Vorlíček, Bočan a Troška, jsou jen některá slavná režisérská jmena spojená s tématem pohádek. Dalším důležitým faktorem popularity filmových pohádek bylo, že se jako kulisy často využívaly romantické lokality známých hradů a zámků, a v neposlední řadě, výpravu navrhovali naši nejlepší výtvarníci, v čele s oscarovým Theodorem Pištěkem. Tyto kombinace vytvořily z našich pohádek nezapomenutelnou podívanou, ke které se rádi vracíme, tak jak by to u pohádek mělo být!
Návštěvníci si prohlédnou 50 kostýmů princezen, hrdinů i padouchů, některé již z kategorie českého kulturního bohatství , například Krasomila, Dišperanda, Káča, Solfernus, Lada, Kazisvět, Helena s Václavem, Růženka, Slunečník, Větrník, Měsíčník, Angelína, Dorota Máchalová, Lucifer, Jasněnka, čarodějnice Černava a mnohé další. Originální barrandovské pohádkové kostýmy jsou v Brně poprvé.
Výstava je určená pro všechny věkové kategorie a navštívit ji můžete do 28.dubna 2019 vždy od úterý do neděle od 10-16 hodin.

Don Carlos
Politické intriky, náboženství a zakázaná láska - tak by se dalo ve stručnosti shrnout jedno z vrcholných děl italského mistra Giuseppe Verdiho Don Carlos. Dílo inspirované dramatem německého básníka Friedricha Schillera bylo pro Verdiho završením umělecké etapy směřování k uzavřenému dramatu nejvyšších divadelních kvalit. I když se volně inspiroval historickými událostmi jako u všech Verdiho vrcholných děl je historie pouze rámcovým pozadím a na prvním místě se ocitá nadčasový příběh, psychologická propracovanost postav a mistrovské hudební zachycení jejich nejhlubších emocionálních stavů, ať je to hluboce dojemná zpověď krále Filipa "Ella giammai m‘amò" či zoufalý výkřik princezny Eboli "O don fatale" nebo slavná árie Alžběty "Tu che le vanita". Komorní drama několika postav, které se ocitly uprostřed hry ovládané vyšší mocí, je rámováno velkolepými sborovými výstupy jako je např. scéna autodafé, jež patří ve Verdiho tvorbě k těm nejpůsobivějším.
Nastudováno v italském originále s českými a anglickými titulky
Libreto: Joseph Méry, Camille du Locle, hudební nastudování: Jaroslav Kyzlink , dirigent: Jaroslav Kyzlink, Ondrej Olos, režie: Martin Glaser.
Premiéra proběhla v Janáčkově divadle 2.února 2019.
Nejbližší představení :  7.4. v 17 hodin.

 

Titanik v Brně
V prostorách Pavilonu C Výstaviště Brno probíhá do 31.března 2019 světová výstava Titanic, která představuje reálné exponáty ze dna oceánu i věrné rekonstrukce interiéru. Expozice, kterou po světě navštívily miliony návštěvníků, představuje reálné prostory legendárního plavidla, které v roce 1912 kleslo na dno Atlantiku. Návštěvníci projdou skutečnými kajutami, salonky i částí strojovny lodi Titanic. Zajímavý je i dotek ledovce či možnost vyfotografování se na přídi lodi.
Díky své autentičnosti a reálnému provedení je výstava jednou z nejúspěšnějších výstav světa. Fenomén Titanic vypráví příběh doby počátku dvacátého století, příběh technického rozmachu, příběh luxusu a rozvoje lidstva. V rámci rozsáhle expozice, která zabere více než 2500 m2, projdou návštěvníci částmi skutečného Titaniku. Při vstupu na výstavu každý dostane palubní lístek reálného cestujícího na Titaniku. Návštěvníci tak prožijí celou výstavu jako konkrétní cestující a seznámí se s jejich osudem. Ve třinácti galeriích doplněných o kinosál, na ně čekají kajuty několika tříd, navštíví luxusní kavárnu první třídy, strojovnu s vodotěsnými dveřmi, dotknou se reálného ledovce, prohlédnou si vrak legendárního parníku na dně oceánu, zažijí 3D virtuální realitu a vzdají hold obětem zkázy Titaniku. Všechny prostory výstavy jsou opatřeny speciálním zvukovým doprovodem, který dokonale navozuje atmosféru v jednotlivých částech lodi od elegantního valčíku v 1. třídě, až po hluk strojoven v kotelně.
Majitelem výstavy je americká společnost RMS Titanic, která má jako jediná na světě právo vyzvedávat předměty z několika kilometrové hloubky dna oceánu. Celková hodnota výstavy je tak téměř nevyčíslitelná.
Pro malé návštěvníky je na výstavě připravena dobrodružná dětská stezka, plná hádanek, úkolů a zajímavých překvapení na jejímž konci získají poklad.
Titanic je bez nadsázky nejznámější lodí všech dob. Ve své době největší dopravní plavidlo planety, symbol luxusu a technického pokroku, ale také nejrychlejší spojení mezi Evropou a Severní Amerikou. Slavná loď vyplula na svou první a poslední cestu 10. března 1912, o pět dní později bohužel kvůli srážce s ledovcem klesla ke dnu ledového Atlantického oceánu. Zpráva o potopení plavidla okamžitě obletěla svět a téměř dvě třetiny pasažérů svou cestu za novým životem do Ameriky nikdy nedokončilo.

Labutí jezero
Velmi významnou událostí bude pro Balet NdB obnovená premiéra Čajkovského nesmrtelného titulu a zřejmě i nejslavnějšího baletu vůbec, Labutího jezera.
Inscenace, jejímž autorem je choreograf Robert Strajner, se totiž po dvaceti letech na repertoáru dočká zcela nového výtvarného pojetí. Autorem kostýmů bude Roman Šolc, scénu vytvoří vynikající anglický výtvarník Peter Horne, který se již v Brně uvedl nádhernou scénickou výpravou k baletu Louskáček. Dirigent představení: Robert Kružík
Labutí jezero je jedním z nejhranějších novoromantických děl. Čajkovskij se inspiroval motivy původní skandinávské legendy o dívce proměněné v labuť k napsání lyrické a melodické hudby, která se stala mistrovským příkladem romantické baletní partitury. Princezna Odetta je zakleta knížetem Rotbartem v labuť a zachránit ji může pouze čistá láska. Princ Siegfried, který jí přísahá věrnost, ji však zradí. Kletba tak zůstává nezlomena, i když Odetta nakonec nešťastnému Siegfriedovi odpouští.
Osoby a obsazení :
Princezna Odetta - Odilie: Andrea Popov Smejkalová, Eriko Wakizono, Hana Abram, Isabella Poli
Princ Siegfried: Karel Audy j. h., Gregor Giselbrecht, Ivan Popov, Martin Segeťa, Ilya Mironov
Kníže Rotbart: Michal Pimek, Ivan Popov, Uladzimir Ivanou, Martin Svobodník
Přítel Prince: Gregor Giselbrecht, Thoriso Magongwa, Martin Segeťa
Přátelé prince: Hana Abram, Tiffany Byrd, Kristýna Kmentová, Michaela Krajčová, Ichigo Oguro, Isabella Poli, Klaudia Radačovská, Emilia Vuorio.
Obnovená premiéra ke 100.výročí prvního provedení baletu v NdB proběhne v Janáčkově divadle 19.února 2019 v 19 hodin.
Délka představení 2,5 hodiny. Vhodné pro děti od 8 let.
Další představení: 19.3., 20.3. a 11.4. 2019 vždy v 19 hodin.

 

Jeskyně Blanických rytířů

Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Uměle vytvořená pískovcová jeskyně se nachází nedaleko města Kunštát, na kraji obce Rudka.
První nápad na vytvoření umělé jeskyně dostal uzenář a starosta Kunštátu František Burian poté, co Stanislav Rolínek dokončil třináctimetrovou sochu Tomáše Garrigue Masaryka, slavnostně odhalenou 28.10.1928. Práce na jeskyni byly zahájeny bezprostředně poté. První vznikl lev u vstupu a stejně jako T.G. Masaryka, ani lva Rolínek do té doby neviděl. Předlohou se mu staly fotografie. V jeskyni bylo vytvořeno 17 soch blanických rytířů, včetně sochy svatého Václava a soch tří legionářů. Část soch však musela být, stejně jako socha Masaryka, za okupace odstraněna a do současné doby se zachovaly ze sochy Masaryka jen boty a obrys postavy ve skále. Největší rytíři jsou strážci svatováclavské koruny měřící přes tři metry. Stanislav Rolínek s prací spěchal, dobře věděl, že mu s postupující nemocí nezbývá mnoho času. Proto jsou některé sochy opracovány jen hrubě. Za sálem měly podle původního návrhu být ještě stáje, zbrojnice a chodba slavných. K jejich realizaci však již nedošlo. V dětské jeskyňce najdete Sněhurku s trpaslíky.
Okolí jeskyně je upraveno jako park ve kterém mladí sochaři v rámci mezinárodních sochařských sympozií vytvořili nové sochy a navázali tak na práci S.Rolínka.
V parku také vznikla zahrada smyslů, která byla původně určena nevidomým, ale zájem o ni mají všichni návštěvníci.
V zahradě smyslů probíhá až do podzimu výstava dobových fotografií na kterých můžete sledovat vznik soch i areálu.
Do areálu ještě patří kamenná Burianova rozhledna na kopci Milenka.
Otevírací doba areálu je do března pouze v sobotu, neděli a o státních svátcích od 9 -12 hodin a od 13 -15 hodin.Mimo otevírací dobu je možné dopředu objednat prohlídku na tel. :739 510 772, 604 984 459.

 

Jánošík
14. prosince 2018 proběhla v Mahenově divadle premiéra  zbojnické legendy Jiřího Mahena „ Jánošík." Režie: Martin Františák.
Angličané mají svého Robina Hooda, ve Slezsku Ondráše, na Podkarpatské Ukrajině Nikolu Šuhaje, v Čechách Babinského a na Slovensku Jánošíka. Zbojníka, který prý bohatým bral a chudým dával. Než ho pověsili za žebro na hák, stal se legendou. Symbolem cti, odvahy a statečnosti, národním hrdinou. Počátkem minulého století inspiroval buřiče a jednoho z největších brněnských „zbojníků" kultury té doby Jiřího Mahena k napsání dramatu Jánošík.
Hra byla s úspěchem uvedena v roce 1910 v pražském Národním divadle s Eduardem Vojanem v titulní roli a stala se rovněž předlohou nejslavnějšího československého prvorepublikového filmu Martina Friče z roku 1935. Zbojnická tematika se Mahena osobně dotýkala. Nacházel v ní život v pravdě, touhu po volnosti a svobodě. Jeho Jánošík není však hrdinou s nadpřirozenými schopnostmi, nýbrž mladým anarchistou bojujícím za spravedlnost, toužícím po lásce a po svobodě, ale také člověkem chybujícím, který se nakonec zpronevěří svým zásadám. A především současným dramatem vzdoru a vášně o strastné cestě za spravedlností, svobodou a láskou.

Nejbližší představení :17.4.2019 v 19 hodin.

 

 

 

 

 

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1518066, tato sekce: 19345. Webdesign Michal Škrabálek