Pozvánky

Čechoslováci v gulagu. Židé v gulagu.
V brněnském krytu se poprvé setkávají dvě putovní výstavy s podobným a velmi závažným tématem. Z Brna do SSSR odešlo, či bylo odvlečeno velké množství osob, příslušníků čs. armády i civilistů. Obě výstavy vznikly ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Ústavu pro studium totalitních režimů ČR především na základě autentických výpovědí desítek bývalých vězňů sovětských gulagů.
Autoří výstavy Adam Hradilek a Jan Dvořák podrobně studovali veškeré dostupné materiály, včetně donedávna nedostupných pramenů. Podařilo se jim nahlédnout i do spisů NKVD na Ukrajině. V Rusku nejsou tyto materiály odborníkům k dispozici. Získali vyšetřovací spisy včetně záznamů výslechů, fotografie, dokumenty o propuštění, ale také četné úmrtní listy. Odhaduje se, že v sovětských táborech nucených prací zemřely tisíce občanů naší republiky. Podrobnosti o jejich osudech se příbuzní dozvěděli v lepším případě až po více než půl století, někteří ale dodnes nevědí ani to, jak jejich blízcí zemřeli a kde jsou pochování.
Dramatické osudy přibližuje dvojice výstav na sérii dvojjazyčných panelů, které jsou rozmístěny v různých prostorách krytu. Expozici doplňují videa se vzpomínkami těch obětí gulagů, které se stačily dožít chvíle, kdy tato zapomenutá tragédie začala být znovu odkrývána.
Návštěvníci výstavy si zároveň mohou prohlédnout celý rozhlehlý prostor krytu s původním či dobovým vybavením jednotlivých místností.
Výstava probíhá v Atomovém krytu 10-Z, Brno, vchod z Husovy ulice, zhruba naproti východu z MmB, od 24.2. do 27.05.2018.

Škola kouzel Pavla Kožíška
V SC Bystrc, Odbojářská 2, Brno se můžete v neděli 18.3. od 15 hodin účastnit Školy kouzel Pavla Kožíška. Pojďte si hrát na kouzelnickou školu a v roli kouzelnických učňů čarujte společně s Pavlem Kožíškem. Každý kouzelnický učeň na jevišti dostane pravé kouzelnické vysvědčení a všechny děti v sále budou zapojeny do většiny kouzel a soutěží.

Losers Cirque Company
V rámci Mezinárodního festivalu nového cirkusu, divadla a hudby vystoupí v cirkusovém šapitó , park za Lužánkami 12.a 13. března 2018 v 19 hodin populární česká akrobatická skupina Losers Cirque Company.
Vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent , akrobatické duo DaeMen, oslovilo další performery z řad tanečníků a akrobatů. V současné době má Losers Cirque Company na repertoáru čtyři úspěšná novocirkusová představení, z nichž dvě - KOLAPS a THE LOSERS(S) představí brněnskému publiku. Každé představení je jedinečné svým nastudováním, které má ambici obstát v konkurenci s nejlepšími zahraničními produkcemi.

Cirkus Younák
V rámci Mezinárodního festivalu nového cirkusu, divadla a hudby vystoupí v cirkusovém šapitó , park za Lužánkami 18. a 19. března v 19 hodin Cirkus Younák (Slovensko, Česko, Rakousko, Španělsko):
Jedná se o unikátní spojením divadla, cirkusu a folklóru, fúzi tradičního a moderního přístupu v divadelním umění. Folklór tak trochu postavený na hlavu a 300 let starý příběh, který reprezentuje boj za svobodu malého národa ve velké monarchii. Ústředním hrdinou je Juraj Jánošík, neobyčejný hrdina nebo obyčejný zloděj?
Cílem velkolepé cirkusové show není podat svědectví o jeho životě, ale zprostředkovat emoce, které se s ním spojují. Ať chceme nebo ne, v každém z nás je kousek Jánošíka.

Cirque E1NZ
V rámci Mezinárodního festivalu nového cirkusu, divadla a hudby vystoupí 31.března v 19 hodin v cirkusovém šapitó , park za Lužánkami minimalisticky působící dvojice Esther a Jonas Slanzi - Cirque E1NZ (Švýcarsko, Izrael) v jedinečné syntéze divadla a současného švýcarského cirkusu.
Jejich představení s názvem Zwäi kombinuje tradiční ale i moderní cirkusové prvky a prostřednictvím prvotřídních akrobatických technik vypráví půvabný příběh o svobodě dvou bytostí.

Rozmarné léto
V netradičním prostoru cirkusového šapitó v Lužáneckém parku, můžete zhlédnout divadlo poezie s novým cirkusem, nevšední představení, Rozmarné léto.
Tak jako Vančura čaruje okouzlujícím způsobem s českým jazykem, předvedou herci NdB divákovi cirkus se slovy, pantomimu s písmeny, žonglování s větami, navíc doprovázenou akrobatickými kousky a kouzelnickými triky.
Herci již od listopadu dostávali lekce od učitelů akrobacie, aby se předvedli na visuté hrazdě, akrobatických kruzích a šálech a aby se Arnoštek před užaslými zraky diváků prošel po laně.
Uvidíte skutečný cirkus s klauny a akrobaty, s živou hudbou a občerstvením. V cirkusovém stanu, vás pohltí červnová atmosféra rozmarného léta.
Vančurova novela z roku 1926, plná životní moudrosti a hravého humoru patří do pomyslného zlatého fondu české literatury.
Tři přátelé, plovárenský mistr Antonín Důra, abbé Roch a vysloužilý major Hugo tráví čas planými rozhovory na plovárně. Z poklidu je vyvede kouzelník a akrobat Arnoštek se svou asistentkou Annou, kteří navštíví městečko. Krásná Anna zamotá všem třem kumpánům hlavu. S každým z nich sice prožije noc, ale nakonec odchází s kouzelníkem. Život ospalého maloměsta se vrací do starých kolejí. Tři kamarádi znovu filozofují o životě a špičkují se.
Starou dobrou klasiku nově a neotřele režíruje slovenský divadelní tvůrce Jakub Nvota. Českého krotitele archaismů a přechodníků přitom vezme takříkajíc za slovo. Vančurově větné akrobacii a slovnímu žonglérství dá magickou formu „nového cirkusu", který je moderním spojením fyzicky náročných kousků s krásou a ladností pohybu.
Osoby a obsazení : Antonín Důra: Petr Halberstadt , Abbé Roch: Martin Sláma , Major Hugo: Michal Bumbálek , Kateřina Důrová: Tereza Groszmannová, Arnoštek: Jakub Šafránek , Anna: Annette Nesvadbová, Klaun 1: Martin Siničák, Klaun 2: Hana Tomáš Briešťanská. (bra)
Premiéra proběhla 23.února 2018.
Nejbližší představení : 1.3. a 4.3. v 19 hodin, 7.3.v 10 a 19 hodin, 8.3. v 19 hodin, 21.3. v 19 hodin, 22.3. v 10 a 19 hodin a 23.3. v 19 hodin.

Od pohybu k tanci
Lekce „ Od pohybu k tanci" jsou určeny jednotlivcům, párům, rodičům s dětmi, prarodičům s vnoučaty a skupinám do 4 osob. Věkově se meze nekladou.
Vesna nabízí na míru dle vašich představ: komorní atmosféru, individuální přístup v soukromí, volné hodiny plné pohybu, práci s koordinací pohybu těla, přípravu dětí ke zkouškám na taneční konzervatoř, baletní školu.
Déle : kondiční hodiny, relaxační hodiny, lekce pro zdravotně znevýhodněné, lekce pohybu pro nevidomé, rodinné pohybové hrátky, kontaktní tanec a uvědomění si vlastního těla skrze anatomii.
Na jednotlivých lekcích můžete pracovat s tématy: držení těla, uvolnění těla, hlubší vnímání pohybu, práce s energetickými zdroji a rytmická cvičení.
Lektoruje: Tereza Lepold Vejsadová - tanečnice a choreografka.
Bližší informace: Pavla Filipová, mob.č.: 733 506 684.

XV. Brněnské Velikonoce na ledě
Tradiční brněnská benefiční akce Velikonoce na ledě se koná každoročně týden před Velikonočním pondělím, letos tedy 26. března od 16,30 hodin v hale TJ Stadion Brno, Křídlovická 32.
Moderovat bude redaktorka České televize Barbora Černošková společně s brněnským radním a bývalým mistrem republiky v krasobruslení Jaroslavem Suchým. Dohlížet na jejich „odbornost" bude legendární krasobruslař, 82.letý Karol Divín, stříbrný z olympiády 1960.
Jubilejní brněnská benefice s předáním peněžního daru ve prospěch potřebných dětí
se koná pod záštitou primátora Petra Vokřála a starosty MČ Brno-střed Martina Landy, kteří možná přijdou s bruslemi.
V první části se tradičně představují malí i velcí krasobruslaři TJ Stadion Brno, děvčata ze SKATING CLUB Brno. Hlavní pořadatel doufá, že se včas vrátí z mistrovství světa v krasobruslení Eliška Březinová a její bratr Michal, který byl jako čerstvý žákovský mistr republiky již při prvním ročníku Velikonoc na ledě v roce 2004.
Ve druhé části je na programu tradiční karneval na ledě s populárním DJ Lubošem Rettegym. Děti se mohou těšit, že si s nimi zabruslí a před tím ještě něco pěkného
na ledě předvede, mistr Evropy Tomáš Verner, který bude mít takto v Brně svoji premiéru.
Přednost v účasti budou mít děti s maskami a jako každý rok na ně čekají velikonoční dárečky.
Vstup je již tradičně volný!

Velikonoční dílničky
V SC Bystrc, Odbojářská 2 proběhnou v úterý 27.3. od 15 - 18 hodin velikonoční dílničky.Čeká vás výroba figurek s jarní a velikonoční tematikou, barvení vajíček a dovádění na skákacím hradu. Vstup je volný.

Věra
Věra Čáslavská žila v neutuchající víře a pravdě, věrna svým zásadám a občanským postojům i svému jménu. Spíš než o životopis výjimečné ženy a sportovkyně jde autorce i inscenátorům o smysl lidské existence v zatěžkávacích momentech výjimečného lidského života a zlomových okamžicích historie. O význam slova odvaha, sláva, odpovědnost, hrdinství, pravda i lidské štěstí.
Autorka: Simona Petrů, režie: Tereza Karpianus.
Světová premiéra hry „Věra" proběhne 2. března 2018 v 18 hodin v divadle Reduta.
Reprízy: 3. a 5.3. v 19 hodin, 6.3. v 18 hodin, 7.3. v 10 hodin, 17.3. v 19 hodin.

Piková dáma
Trojka, sedma, eso... tři karty, které vždy vyhrávají. Tajemství, jehož získání mladý carský důstojník Heřman obětuje nejen milostný vztah k mladičké Líze, ale pro nějž se stane i vrahem. Jeho touha po penězích a společenském postavení rozvrátí životy všech kolem něj a jej nakonec přivede až k šílenství a sebevraždě.
Předposlední Čajkovského opera vznikla na objednávku Mariinského divadla v Petrohradě a stejně jako v případě Evžena Oněgina se skladatel pro námět obrátil k literárnímu odkazu Alexandera Sergejeviče Puškina. Do předlohy však Čajkovskij výrazně zasáhl a dokonce sám napsal texty k některým áriím. Přestože Pikovou dámu skladatel načrtnul během pouhých 44 dní, je zřetelně dílem zkušeného operního autora a dramatika. Do původně romantického děje velké lásky s mystickou zápletkou vnesl mistrnou psychologickou kresbu hlavních postav, které obdařil množstvím jak dramatických, tak lyrických hudebních pasáží. Piková dáma tak právem patří k Čajkovského nejúspěšnějším operám.
Hudební nastudování: Robert Kružík, dirigent: Robert Kružík, Ondrej Olos, asistent dirigenta: Kostiantyn Tyshko, režie: Martin Glaser.
V hlavních rolích - Heřman: Gianluca Zampieri j. h., Eduard Martynyuk j. h., Líza: Lucie Hájková j. h., Natalya Romaniw j. h.
Nastudováno v ruském originále s českými a anglickými titulky
Premiéra opery "Piková dáma" proběhla 17. února 2018 v Mahenově divadle.Nejbližší představení : 1. a 21.3. a 1.4.2018.

 

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1342523, tato sekce: 17270. Webdesign Michal Škrabálek