Pozvánky

Titanik v Brně
V prostorách Pavilonu C Výstaviště Brno probíhá do 31.března 2019 světová výstava Titanic, která představuje reálné exponáty ze dna oceánu i věrné rekonstrukce interiéru. Expozice, kterou po světě navštívily miliony návštěvníků, představuje reálné prostory legendárního plavidla, které v roce 1912 kleslo na dno Atlantiku. Návštěvníci projdou skutečnými kajutami, salonky i částí strojovny lodi Titanic. Zajímavý je i dotek ledovce či možnost vyfotografování se na přídi lodi.
Díky své autentičnosti a reálnému provedení je výstava jednou z nejúspěšnějších výstav světa. Fenomén Titanic vypráví příběh doby počátku dvacátého století, příběh technického rozmachu, příběh luxusu a rozvoje lidstva. V rámci rozsáhle expozice, která zabere více než 2500 m2, projdou návštěvníci částmi skutečného Titaniku. Při vstupu na výstavu každý dostane palubní lístek reálného cestujícího na Titaniku. Návštěvníci tak prožijí celou výstavu jako konkrétní cestující a seznámí se s jejich osudem. Ve třinácti galeriích doplněných o kinosál, na ně čekají kajuty několika tříd, navštíví luxusní kavárnu první třídy, strojovnu s vodotěsnými dveřmi, dotknou se reálného ledovce, prohlédnou si vrak legendárního parníku na dně oceánu, zažijí 3D virtuální realitu a vzdají hold obětem zkázy Titaniku. Všechny prostory výstavy jsou opatřeny speciálním zvukovým doprovodem, který dokonale navozuje atmosféru v jednotlivých částech lodi od elegantního valčíku v 1. třídě, až po hluk strojoven v kotelně.
Majitelem výstavy je americká společnost RMS Titanic, která má jako jediná na světě právo vyzvedávat předměty z několika kilometrové hloubky dna oceánu. Celková hodnota výstavy je tak téměř nevyčíslitelná.
Pro malé návštěvníky je na výstavě připravena dobrodružná dětská stezka, plná hádanek, úkolů a zajímavých překvapení na jejímž konci získají poklad.
Titanic je bez nadsázky nejznámější lodí všech dob. Ve své době největší dopravní plavidlo planety, symbol luxusu a technického pokroku, ale také nejrychlejší spojení mezi Evropou a Severní Amerikou. Slavná loď vyplula na svou první a poslední cestu 10. března 1912, o pět dní později bohužel kvůli srážce s ledovcem klesla ke dnu ledového Atlantického oceánu. Zpráva o potopení plavidla okamžitě obletěla svět a téměř dvě třetiny pasažérů svou cestu za novým životem do Ameriky nikdy nedokončilo.

Labutí jezero
Velmi významnou událostí bude pro Balet NdB obnovená premiéra Čajkovského nesmrtelného titulu a zřejmě i nejslavnějšího baletu vůbec, Labutího jezera.
Inscenace, jejímž autorem je choreograf Robert Strajner, se totiž po dvaceti letech na repertoáru dočká zcela nového výtvarného pojetí. Autorem kostýmů bude Roman Šolc, scénu vytvoří vynikající anglický výtvarník Peter Horne, který se již v Brně uvedl nádhernou scénickou výpravou k baletu Louskáček. Dirigent představení: Robert Kružík
Labutí jezero je jedním z nejhranějších novoromantických děl. Čajkovskij se inspiroval motivy původní skandinávské legendy o dívce proměněné v labuť k napsání lyrické a melodické hudby, která se stala mistrovským příkladem romantické baletní partitury. Princezna Odetta je zakleta knížetem Rotbartem v labuť a zachránit ji může pouze čistá láska. Princ Siegfried, který jí přísahá věrnost, ji však zradí. Kletba tak zůstává nezlomena, i když Odetta nakonec nešťastnému Siegfriedovi odpouští.
Osoby a obsazení :
Princezna Odetta - Odilie: Andrea Popov Smejkalová, Eriko Wakizono, Hana Abram, Isabella Poli
Princ Siegfried: Karel Audy j. h., Gregor Giselbrecht, Ivan Popov, Martin Segeťa, Ilya Mironov
Kníže Rotbart: Michal Pimek, Ivan Popov, Uladzimir Ivanou, Martin Svobodník
Přítel Prince: Gregor Giselbrecht, Thoriso Magongwa, Martin Segeťa
Přátelé prince: Hana Abram, Tiffany Byrd, Kristýna Kmentová, Michaela Krajčová, Ichigo Oguro, Isabella Poli, Klaudia Radačovská, Emilia Vuorio.
Obnovená premiéra ke 100.výročí prvního provedení baletu v NdB proběhne v Janáčkově divadle 19.února 2019 v 19 hodin.
Délka představení 2,5 hodiny. Vhodné pro děti od 8 let.
Další představení: 20. 2., 22.2., 27.2.,19.3., 20.3. a 11.4. 2019 vždy v 19 hodin. (bra)

Improvozovna
Adrenalin, vzrušení i průtrž mračen v obličeji vás čekají v dalším pokračování improvizačního serial v Divadle Reduta.
Mnoha jevišti ostřílení umělci i umělkyně vám názorně předvedou, že improvizace nerovná se jenom Partička. Stanete se svědky i přímými účastníky večírku, jenž nezná slovo nuda. Jeden večer, tři třetiny, ale žádný hokej! Radost z nečekaných řešení dramatických situací, neotřelého humoru, i bezuzdného jevištního rošťáctví je ideálním lékem na všemožné splíny.
Improvozují: Michal Dalecký, Roman Blumaier, Jiří Jelínek, Jiří Kniha, Alexandr Stankov. Improlight: Petra Konvicová, improsound: Pavel Zgarba
Inscenace vhodná od 13 let.
Délka inscenace cca 90 minut bez přestávky.
Improvozovnu uvádí Divadlo Reduta  22.1. a 30.1 2019 v 19 hodin. 14.2. uvidíte Valentýnský speciál.

Jeskyně Blanických rytířů

Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Uměle vytvořená pískovcová jeskyně se nachází nedaleko města Kunštát, na kraji obce Rudka.
První nápad na vytvoření umělé jeskyně dostal uzenář a starosta Kunštátu František Burian poté, co Stanislav Rolínek dokončil třináctimetrovou sochu Tomáše Garrigue Masaryka, slavnostně odhalenou 28.10.1928. Práce na jeskyni byly zahájeny bezprostředně poté. První vznikl lev u vstupu a stejně jako T.G. Masaryka, ani lva Rolínek do té doby neviděl. Předlohou se mu staly fotografie. V jeskyni bylo vytvořeno 17 soch blanických rytířů, včetně sochy svatého Václava a soch tří legionářů. Část soch však musela být, stejně jako socha Masaryka, za okupace odstraněna a do současné doby se zachovaly ze sochy Masaryka jen boty a obrys postavy ve skále. Největší rytíři jsou strážci svatováclavské koruny měřící přes tři metry. Stanislav Rolínek s prací spěchal, dobře věděl, že mu s postupující nemocí nezbývá mnoho času. Proto jsou některé sochy opracovány jen hrubě. Za sálem měly podle původního návrhu být ještě stáje, zbrojnice a chodba slavných. K jejich realizaci však již nedošlo. V dětské jeskyňce najdete Sněhurku s trpaslíky.
Okolí jeskyně je upraveno jako park ve kterém mladí sochaři v rámci mezinárodních sochařských sympozií vytvořili nové sochy a navázali tak na práci S.Rolínka.
V parku také vznikla zahrada smyslů, která byla původně určena nevidomým, ale zájem o ni mají všichni návštěvníci.
V zahradě smyslů probíhá až do podzimu výstava dobových fotografií na kterých můžete sledovat vznik soch i areálu.
Do areálu ještě patří kamenná Burianova rozhledna na kopci Milenka.
Otevírací doba areálu je do března pouze v sobotu, neděli a o státních svátcích od 9 -12 hodin a od 13 -15 hodin.Mimo otevírací dobu je možné dopředu objednat prohlídku na tel. :739 510 772, 604 984 459.

Milenci nebes
Nd Brno uvedlo v Mahenově divadle 19.října 2018 českou premiéru Jacques Prévert, Marcel Carné „ Milenci nebes." Režie: Marián Amsler.
Paříž, 1828. Na Bulváru zločinu potkává mim Jean Baptiste Deburau svou osudovou lásku Garance, ženu nádhernou, odvážnou a svobodomyslnou, jež jako by nepatřila do své doby. Deburau se neodvažuje vyznat jí lásku. Ani nevnímá, že je věrně milován mladičkou Nathalie, dcerou ředitele divadla. Garance se schází s mladým slibným hercem Frédérickem Lemaitrem, ale ve skutečnosti miluje Deburaua. Když je Garance obviněna v případu nechvalně známého Lacenaira, uchýlí se pod ochranu hraběte de Montray.
Věčně fascinující příběh nejen o nekompromisní lásce a velkých intrikách, ale především o pestrých podobách divadla a lidech, kteří mu propadli životem. Hlavní hrdinové jsou inspirováni skutečnými postavami z dějin divadla i zločinu. Divadelní adaptace vychází z Prévertova scénáře slavného filmu Děti ráje režiséra Marcela Carného.

Nejbližší představení : 22.1. a 14.2. 2019 v 19 hodin.

Roky a kroky
V divadle Reduta proběhne 2.listopadu 2018 světová premiéra Braňo Holiček a kol. „ Roky a kroky."
Na scénu divadla Reduta se po divácky oblíbených projektech Černá labuť a Kmeny opětovně vrací autor a režisér Braňo Holiček, aby zde završil volnou inscenační trilogii věnovanou lidské společnosti v proměnách času. Základním inspiračním zdrojem se tentokrát stane odvrácená strana českého show bizáru, jeho přátelské vazby s polosvětem zločinu i businessu, praktiky bulváru a zástup domácích image makerů kulturního pekla. Český vkus optikou kolektivní autorské tvorby, jako zdroj sžíravé ironie a značně nekorektního humoru.

Nejbližší představení :13.2. 2019 v 19 hodin.

Jánošík
14. prosince 2018 proběhla v Mahenově divadle premiéra  zbojnické legendy Jiřího Mahena „ Jánošík." Režie: Martin Františák.
Angličané mají svého Robina Hooda, ve Slezsku Ondráše, na Podkarpatské Ukrajině Nikolu Šuhaje, v Čechách Babinského a na Slovensku Jánošíka. Zbojníka, který prý bohatým bral a chudým dával. Než ho pověsili za žebro na hák, stal se legendou. Symbolem cti, odvahy a statečnosti, národním hrdinou. Počátkem minulého století inspiroval buřiče a jednoho z největších brněnských „zbojníků" kultury té doby Jiřího Mahena k napsání dramatu Jánošík.
Hra byla s úspěchem uvedena v roce 1910 v pražském Národním divadle s Eduardem Vojanem v titulní roli a stala se rovněž předlohou nejslavnějšího československého prvorepublikového filmu Martina Friče z roku 1935. Zbojnická tematika se Mahena osobně dotýkala. Nacházel v ní život v pravdě, touhu po volnosti a svobodě. Jeho Jánošík není však hrdinou s nadpřirozenými schopnostmi, nýbrž mladým anarchistou bojujícím za spravedlnost, toužícím po lásce a po svobodě, ale také člověkem chybujícím, který se nakonec zpronevěří svým zásadám. A především současným dramatem vzdoru a vášně o strastné cestě za spravedlností, svobodou a láskou.

Nejbližší představení : 28.1.v 19 hodin, 29.1. v 10 hodin a 6.2. 2019 v 19 hodin.

 

 

 

 

 

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1486251, tato sekce: 19171. Webdesign Michal Škrabálek