Děkuji, že jsem se probudil do pěkného rána, říká Jaromír Hnilička

Jaromír Hnilička (1932) - trumpetista, skladatel, aranžér, zpěvák, autor jazzových kompozic Missa jazz, se narodil českým rodičům v Bratislavě. Zde také začal studovat konzervatoř, obor trubka, do 4. ročníku přešel na konzervatoř v Brně, kde na trubku absolvoval. Současně zde studoval dva roky skladbu.

Od roku 1956 dodnes působí v orchestru Gustava Broma. Hrál určitou dobu i ve Slovenské filharmonii a působil jako kapelník v různých seskupeních.


Jak byste se představil pane Hniličko?
Jsem líný, někdy zapomínám, někdy mi schází odvaha , mám rád zvířata a nesnáším ničení přírody pro vlastní obohacení. Jsem skeptik ohledně dalšího vývoje civilizace.

Čím Vás ovlivnili Vaši rodiče?
Od mámy jsem se naučil tomu, že nic nespěchá tolik, aby to nepočkalo do zítřka. Máma byla velice emotivní, inteligentní a hodná. Měla ráda zvířata a přírodu, hrála krásně na piano. Táta byl důstojníkem čs. armády, naprosto pevný charakter, přísný, encyklopedicky inteligentní, s logickým myšlením. Naučil mě masarykovským mravním hodnotám.

Čím jste chtěl být jako dítě?
Pilotem, a splnilo se mi to. Létal jsem v bezmotorovém letadle a v Německu jsem k hrůze hudebníků několikrát pilotoval i motorové letadlo.

Kdy jste začal hrát na trubku?
Na trubku jsem začal hrát poměrně pozdě, až v 19 letech. Od 4 let jsem hrál na piano, od 9 let na harfu a v 16 letech jsem si sám z normální kytary udělal elektrickou. Byla to, myslím, první elektrická kytara v Československu.

Vzpomínáte si na své první veřejné vystoupení?
Od 3 let jsem plynně četl. Na večírcích mě rodiče nechávali číst noviny, a aby to nebylo tak jednoduché, dávali mi je vzhůru nohama. Pokud se týká hudebního vystoupení, v 10 letech jsem hrál Ave Maria na harfu. Na trubku jsem hrál až ve študentské kapele na konzervatoři.

Jaká je Vaše nejoblíbenější píseň?
I will get along without you wery well od Franka Sinatry.

Co je pro Vás největší inspirací?
Když mám na krku termín. Jinak samozřejmě kladné i záporné emoční duny.

V jazzu se dobrý muzikant pozná i podle schopností improvizovat, improvizujete i v životě?
Přišel jsem na to, že 95 % obav se nevyplní. Řídím se racionálním reagováním na příchozí situaci. Jinak, jako Fromm, vyznávám nerigidní chování při zachování morálních hodnot.

V čem jste pravý Čech?
Chutná mi pivo a nadávám. Snažím se ale nadávat účinně. Pokud nejsem například spokojen s kvalitou ovoce v prodejně, snažím se snížit cenu a také volám na příslušné organizace, aby sjednaly pořádek.

Kde jste byl nejdál?
V minulém životě v Indii, a když jsem tam potom přijel, byl jsem tam hned jako doma. Jinak vždy s kapelou, a to v Alma-Atě, Kanadě a na Kubě.

Co děláte, když nehrajete?
Hodně cvičím na trumpetu. Denně chodím se psem na delší procházku. Vyřizuji telefonáty. Rád jezdím na kole a v zimě lyžuji. A také hodně čtu a studuji filozofii.

Na co myslíte, když večer usínáte?
Dělám si sankalpy (dotazy na podvědomí). Děkuji za pěkný den, který jsem prožil. Někdy vzpomínám na příbuzné.

A na co myslíte, když se ráno probouzíte?
Děkuji, že jsem se probudil do pěkného rána. Každé počasí, každé ráno má v sobě něco dobrého.

(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 2077637, tato sekce: 3451. Webdesign Michal Škrabálek