Betlémy v našem okolí

Betlémy jsou součástí křesťanské vánoční tradice. Navštívit je však můžete v muzeích i na dalších místech v průběhu celého roku. Máte-li ve svém okolí nějaký zajímavý betlém, dejte o něm prosím vědět čtenářům tohoto blogu v komentáři.
Materiál k výrobě betlémů a figurek je hodně různorodý. Dřevo, papír, kukuřičné šustí, těsto, ovčí rouno, sklo, železo, textil, keramika, perník, proutí a možná i jiný materiál. I velikost betlémů je velice rozmanitá, od betlému ve skořápce ořechu až po královský betlém s pohyblivými figurkami na 80 metrech čtverečních v Muzeu betlémů pod hradem Karlštejn.
V brněnských kostelích můžeme vidět betlémy složené z figurek darovaných jednotlivými farníky i díla vytvořená mistry řezbáři - bratři Kotrbové, Jaroslav Vaněk, Jiří Netík.
Betlémy se stavějí na konci doby adventní a při vigilii Narození Páně 24. prosince se do jesliček ukládá figurku Jezulátka. Od slavnosti Zjevení Páně 6. ledna se k zástupu směřujícímu do Betléma připojují figury Tří králů. V kostelech bývají betlémy do svátku Uvedení Páně do chrámu, 2. února.
V Brně se můžete zajít podívat na betlém do chrámu sv.Michala na Dominikánském náměstí, minoritského kostela sv.Janů na Minoritské ulici, kostela sv.Tomáše na Moravském náměstí, katedrály sv.Petra a Pavla na Petrov, jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie na Jezuitskou ulici, kapucínského kostela Nalezení sv.Kříže na Kapucínské náměstí, kostela sv.Máří Magdalény na Františkánské ulici a kostela sv.Jakuba na Jakubské ulici.

Historie vzniku betlémů spadá do 4. stolení po Kristu. Papež Liberius přinesl do Říma pět prkének z Kristových jesliček a uložil je v chrámu, který podle nich dostal jméno Ad praesepe - U jesliček - dnes římská bazilika Santa Maria Maggiore.
První podnět k vánočnímu stavění jesliček dal sv. František z Assisi již v roce 1223. Po návštěvě Svaté země, kde mu bylo dopřáno navštívit Betlém, přišel na myšlenku zprostředkovat tento zážitek i ostatním věřícím. V jeskyni na hoře Alverno, nedaleko obce Greccio v dnešní Itálii, postavil první jesličky a sloužil štědrovečerní půlnoční mši svatou. Mystérium zrození, láska k Dítěti a Rodičce dalo vzniknout tradici opakovaného stavění jesliček, jak je známe až do dnešních dnů. O rozšíření betlémské tradice do ostatních evropských zemí se postarali příslušníci řádu františkánů a později jezuité.
V Čechách poprvé postavili jesličky jezuité v Týnském chrámu v Praze v roce 1560. Stavění jesliček se pak rychle rozšířilo do východních Čech, na Moravu a do Slezska.
V barokní době prošly kostelní betlémy velkým rozvojem. Tvořily je figury v životní velikosti, ať už malované na dřevěných deskách anebo vyřezané ze dřeva. Marie Terezie roku 1751 zakázala stavění betlémů a předvádění vánočních her v kostelích a Josef II. vydal tento zákaz znovu. Zvyk stavění betlémů označil za dětinský a církve nedůstojný. Zákaz se týkal i soukromých domů. Tam se dal ovšem hůře kontrolovat, a tak se zvyk stavět jesličky přenesl do domácností. Ryze náboženským motivům byl dáván světský charakter všedního života prostého člověka. Výroba a stavění jesliček, betlémářství, se pak stalo zálibou pro řadu lidových umělců.
Obliba jesliček se rozvíjela v průběhu 19. století a svého vrcholu dosáhla počátkem 20. století. Výrobě betlémů se dařilo především v podhůřích a tam, kde byla soustředěna podomácká výroba. Figury se zmenšovaly. Objevily se také nové materiály pro jejich výrobu: papír, vosk, pálená hlína, těsto. Inspirací pro betlémskou krajinu se stávalo okolí bydliště tvůrců. Specifickým typem z této doby jsou skříňkové betlémy - figurky ve zdobené a prosklené skříňce. S přenosnými skříňkovými betlémy také někdy koledníci obcházeli domácnosti a hrávali před nimi vánoční hry.
Po druhé světové válce byla tradice přerušena ideologizací vánočních svátků po nástupu komunistů k moci. Přesto i v tomto období vznikaly nové betlémy.
A co Vy, máte pod stromečkem betlém? Já si ho odnesla z domova rodičů. Podepsal se na něm zub času. Figurky jsou notně otřískané, ale kdo ví? Třeba na něj jednou budou koukat vnoučata se stejným úžasem, jako generace dětí před nimi.

Přidat komentář

Jméno (volitelné)
Web (volitelné)
Email (volitelné)

Zpráva (povinné)Napsal: Petr Lukas, 13. 11. 2012, 12:37:03, letohradekbrno@seznam.cz, http://www.letohradekbrno.cz

BETLÉMY V CENTRU

Letošní Adventní výstava betlémů propojí 3 objekty přímo v centru Brna - Baron Trenck Gallery v kapucínském klášteře, Letohrádek Mitrovských na Starém Brně a nově Hlídku pod Špilberkem.

V Letohrádku Mitrovských se bude konat Krajská výstava betlémů ve spolupráci s betlémáři z Českého sdružení přátel betlémů. Návštěvníci se mohou těšit na betlémy dřevěné, papírové /vystřihované i skládačkové/, perníkové, z vosku, kukuřičného šustí, skla a keramiky. Mnoho variant na jedno téma. Výstavu jako obvykle doplní profesionální floristické práce, takže obdivovatelky nápaditých dekorací získají inspiraci pro vánoční výzdobu bytu či domu.

Hlídka pod Špilberkem nabídne směs toho nejzajímavějšího, s čím se mezi betlémy můžete setkat. Od historických domácích betlémů, přes reklamní z první republiky, až po ty vyrobené ze sušeného ovoce nebo uznávaných výtvarníků např. Marie Fischerové - Kvěchové, Mikoláše Alše či Jiřího Trnky. K výstavě bude připojen „hravý“ koutek, kde si budete moci vytvořit např. ovocnou dekoraci.

V Baron Trenck Gallery u kapucínů bude k vidění největší mechanický betlém na Moravě, s úctyhodnými rozměry 9,4 m délky, ve kterém se nachází okolo 430 postav a zvířat, z nichž zhruba 250 je pohyblivých. Velikostí je betlém jeden z největších v celé ČR a stále je rozšiřován. V českých betlémech neobvyklá písková barevnost připomíná originál krajiny v Izraeli.

A jak bude na 3 výstavách otevřeno?
Letohrádek Mitrovských v Brně
1. 12. 2012 – 6. 1. 2013
denně kromě po. 10 – 16 h.
25. a 26. 12. 13 – 17 h., 31. 12. 10 – 14 h. www.letohradekbrno.cz

Hlídka pod Špilberkem
4. 12. 2012 - 30. 12. 2012
út. – ne. 10.00 – 16.00 h., 25. a 26. 12. 13 – 17 h.

Baron Trenck Gallery (v sousedství hrobky), Kapucínské nám. 5, Brno;
denně 9.00 – 16.30 h.
www.barontrenckgallery.cz

Budeme se těšit na Vaši návštěvu.
Zve Mgr. Petr Lukas


Napsal: anonymní, 21. 12. 2011, 06:48:14

Veselé Vánoce, Done.


Napsal: anonymní, 08. 12. 2011, 12:56:04, jandlova@biskupstvi.cz, http://www.biskupstvi.cz

BRNĚNSKÉ BETLÉMY 2011

Velké bannery s vánoční kometou na chrámech v moravské metropoli budou i v letošním roce pro všechny zájemce upozorněním, že v kostele je možné od 24. prosince po celé vánoční období zhlédnout zajímavý historický betlém.
V kostele sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích dokonce najdou návštěvníci betlémy dva – jeden klasický dřevěný, jehož autorem je malíř, sochař a řezbář Václav Andres, a další perníkový. Výroba perníkového betlému vznikla z iniciativy paní Vlasty Šimoníkové v roce 2008. V počtu 1215 figurek byl v roce 2009 zapsán do Guinessovy knihy rekordů ČR jako největší perníkový betlém. Jedná se o tradiční český betlém a návštěvníci jej mohou navštívit od 25. prosince do 8. ledna denně od 15 do 18 hodin.
Nebude samozřejmě chybět možnost navštívit největší brněnský betlém v minoritském kostele sv. Janů, nedávno restaurovaný betlém v kostele sv. Leopolda u Milosrdných bratří nebo unikátní betlém v Brně-Komíně, kde známý brněnský řezbář Jaroslav Vaněk zvolil pro figury dary přinášejících rolníků a pastýřů podobu komínských, resp. žabovřeských či jundrovských vesničanů v místních krojích.
V kryptě katedrály je již od 28. listopadu ke zhlédnutí autorská výstava Ivety Kadlecové SVĚTLO IKON – umění východního křesťanství, v prostorách kapucínského kláštera v Baron Trenck Gallery bude od 3. prosince probíhat výstava betlémů a adventních dekorací, v prostorách Angelika u kostela sv. Michala začne 11. prosince výstava obrazů a plastik s názvem Boží poselství je inspirací.
Tradiční Živý betlém se bude konat v neděli 25. prosince od 16 hodin v parku vedle kostela sv. Jana Nepomuckého v Brně-Lískovci a od 16, 30 hodin v parku na Tuřanském náměstí


Napsal: Sandras, 30. 12. 2010, 12:02:20

Mám radost, že tento blog žije životem, který jsem si přála. Tedy, že v komentářích zvete na návštěvu betlémů ve vašem okolí.


Napsal: Jiří Martin, 28. 12. 2010, 12:36:19

V katedrále jsem byl, zkusím zajít do krypty. Betlém pod stromečkem máme.


Napsal: Petr Lukas, 25. 11. 2010, 21:55:30, barontrenckgallery@seznam.cz, http://www.barontrenckgallery.cz

Dovoluji si pozvat všechny obdivovatele českých, moravských, ale i světových betlémů do Baron Trenck Gallery u kapucínů, kde se od 4.12. do 6.1. /st.-ne. 10-16 h.; v období vánoc a Silvestra speciální otvírací doba/ koná výstava s tímto zaměřením. Těšit se můžete jak na klasické betlémy zdejší provenience, tak na betlémy exotické - např. z Afriky, Střední a Jižní Ameriky nebo Asie. Výstava se uskuteční v novém galerijním prostoru v sousedství kapucínské krypty.


Napsal: anonymní, 25. 11. 2010, 12:46:24, http://www.biskupstvi.cz

V první neděli adventní, 28.listopadu v 18 hodin, začíná vernisáží v kryptě katedrály sv.Petra a Pavla v Brně, výstava "Dřevěné betlémy a figury" Tomáše Štolby.
Další akce v adventu a o Vánocích budou průběžně zveřejňovány v rubrice aktuality.


Napsal: Sandras, 18. 08. 2010, 22:45:14

Kamile,Svato,Dano a Mileno, děkuji za návštěvu mého webu a pozvánku do betlémů. Já Třebechovický ani muzeum papírových betlémů nenavštívila, ale vaše pozvání se příležitostně může hodit nejen mně.


Napsal: Svata, Dana, Milena, 28. 06. 2010, 13:27:36

Zajímavé čtení pro děti i dospělé. My přidáme informaci o papírových betlémech.
V současné době největší vystavenou sbírku papírových betlémů v ČR najdete v Muzeu papírových betlémů v Zábrdí u Husince. Vstup je volný a otevřeno je 7 dní v týdnu. Betlémy různých velikostí jsou od 800 českých a zahraničních autorů.


Napsal: Kamil Tuník, 17. 05. 2010, 13:38:04

Třebechovický Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 7 x 3 x 2 metry se nachází více než 2 000 vyřezávaných dílů. Od svého vzniku prošel Proboštův mechanický betlém několika proměnami, které umožnily jeho vystavování po celém světě.
Proboštův betlém najdete v Třebechovicích pod Orebem. Navštívit jej můžete denně kromě pondělí. Stojí to za to. Kamil


Napsal: Sandras, 28. 12. 2009, 13:41:38

Ivane děkuji za zastavení, není to typický blog, spíš článek, jak píšeš. Říkala jsem si, že by se informace mohly někomu hodit a já získám informace o dalších betlémech.


Napsal: ivan, 25. 12. 2009, 21:16:43, http://www.fotoanderle.cz

hezký článek o betlémech a něco nového jsem se dověděl.
Doma máme také jeden betlém, už trochu starší a nese dost známek opotřebování, ale jednou ročně na něj dojde a pár dnů stojí v pokoji


(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 2025333, tato sekce: 4880. Webdesign Michal Škrabálek