<< Předchozí obrázek | Zpět do Galerie | Následující obrázek >>

Ahoj, tebe ještě neznám ...

27. 12. 2008, 23:56:59, zobrazeno: 4990x, rozlišení: 700x525px, velikost: 234 KB, sekce: Donova galerie

Poznáte rasu psa se kterým se Don seznamuje?


Nápověda : Je to nejpopulárnější pracovní ovčák ve Velké Británii a Irsku

Přidat komentář

Jméno (volitelné)
Web (volitelné)
Email (volitelné)

Zpráva (povinné)Napsal: Matěj Vlk, 10. 04. 2016, 13:53:53

Done border kolii má moje teta.Ctěl bych knížku o tobě a paní učitelka ji nemá.


Napsal: Míša, 3.A, ZŠ Palackého, 18. 01. 2013, 12:22:22

Ahoj Done,
máš pěkného a veselého kamaráda, takového pejska má i náš pan učitel. Moc se nám líbíte.


Napsal: jana vlčková,sisi tenková,cmcz, 15. 11. 2010, 14:09:53

ahoj done,pozdravuje tě sisi a jana jsi hezký a určitě milí jana vzkazuje že ma ráda psi kteří jsou hodní jako ty. cau,cus,ahoj.


Napsal: Filip Adamek, 22. 01. 2010, 10:44:13, filip.adams@seznam.cz

Done našel sis novou kamarádku?


Napsal: anonymní, 04. 05. 2009, 15:58:29, http://kolieborder.estranky.cz

Ahojky
Samosebou to je Borderka :)
Teda Border kolie


Napsal: ninina, 27. 04. 2009, 20:42:41

ne samodrejme jew to border kolie:D


Napsal: nninina, 27. 04. 2009, 20:41:47

snmad pozname ze by bernak:D


Napsal: Ríša Samson, 20. 02. 2009, 21:08:47, risa.samson@seznam.cz

Border kolie, původem z Velké Británie, původně vyšlechtěna k pasení ovcí, nyní se také používá k pasení ovcí, ale i jako společník. říká se jí také někdy farmářská kolie či hraniční ovčák. dosahuje výšky 56-54cm a váhy 14-22kg. Vyznačuje se silným instinktem k pronásledování škodné.


Napsal: Michaela Pešíková, 08. 02. 2009, 13:59:50, jane.pesa@seznam.cz

Pejsek, se kterým se Don seznamuje se jmenuje Border kolie (Border Collie). Toto plemeno vzniklo na pomezí britsko-skotském (border -hranice) vzájemným křížením mnoha různých typů anglických ovčáckých psů, a to proto, aby se získal pes s co nejlepšími ovčáckými vlastnostmi. Používá se jako pastýřské plemeno, ale i na ovčácké soutěže nebo jako společník. Výška je u psů 53 cm, feny jsou o málo menší, váha asi 14 - 20 kg. Dožívá se 12 - 14 let. Zbarvení je různé, nejčastěji šedý s bílými známkami. Je to živý, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes, přátelský jak k lidem, tak i ke zvířatům. Dobře se cítí mezi dětmi. Městský život mu příliš nevyhovuje, protože potřebuje svobodný pohyb. Jeho srst vyžaduje pravidelné vyčesávání kartáčem nebo hřebenem.


Napsal: Michaela Pesikova, 08. 02. 2009, 13:18:21, jane.pesa@seznam.cz

Irský Ovčák.


Napsal: Marie Nosavcovová, 1.A, 03. 02. 2009, 16:47:22, eva.nosavcovova@seznam.cz

Ležící pes, se kterým se Don seznamuje je Border Collie, její zemí původu je Velká Británie.
Patří mezi plemena ovčácká, pastevecká a honácká.

Border kolie pochází ze středověkých anglických ovčáckých psů (kolií) a v modernějších dobách byla chována především na pomezí mezi Skotskem a Anglií. Této oblasti se říká Border Counties. Výběr se prováděl na základě samostatné práce za stálého optického kontaktu. Název plemene border kolie byl stanoven v roce 1910. O toto plemeno určené k práci se stádem pečuje od roku 1906 International Sheepdog Society (ISDS) a od roku 1976 je toto plemeno uznáváno také kynologickou organizací Kennel Club. Zakladatelem rodu border kolie je první registrovaný pes Old Hemp a první registrovaná fena Old Maid. Old Hemp je také otcem více než 200 registrovaných štěňat.

Povaha a chování: Bdělý, pozorný, ovladatelný a inteligentní pes, není nervózní ani agresivní.

Vzhled: Border kolie je velmi ušlechtilý a elegantní pes se středně dlouhou nebo krátkou srstí, která se vyskytuje v početné paletě barev. Je mnoho barevným variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky. Avšak nikdy nesmí převládat bílé zbarvení srsti. Kohoutková výška se pohybuje okolo 50 cm. Psi dorůstají až okolo 54 cm, feny jsou o něco menší. Samci jsou i těžší a dosahují hmotnosti cca 22 kg, feny cca 19 kg. Border kolie má být takové tělesné stavby, aby jí nedělalo problém pracovat u stáda a celý den se mezi ním pohybovat. U tohoto plemene se nejvíc cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživý a rychlý.

Průměrný věk: 12 - 14 let

Péče: Border kolie plemenem nenáročným. Potřebuje ale pohyb a potřebuje fyzické i psychické zaměstnání. Ve spolupráci se svým pánem dokáže zvládnout s elegancí a bez viditelných problémů velké stádo ovcí. V současné době se border kolie uplatňuje v celé řadě aktivit a psích sportů. Je vynikající v agility, s elegancí předvádí dog dancing a s laskavostí sobě vlastní se uplatňuje jako canisterapeutický pes.Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pes fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky „kousků“, ale nemá ráda dril a výhružky trestem. Border kolie je neagresivní plemeno, ovšem pouze pokud má správné vedení - dostatek pohybu a zaměstnání, jinak se z ní může stát nezvladatelný pes. Border kolie jsou velmi citliví psi a potřebují jemné vedení, často jsou schopni předvídat povely předem.Napsal: David Ružica, 1.A, 03. 02. 2009, 13:46:52, ruzicova@seznam.cz

ANGLICKÝ NÁZEV:
Border Collie
PŮVOD:
Border kolie vznikla kdesi na britsko - skotském pomezí (border = hranice), a to vzájemným křížením mnoha různých typů anglických ovčáckých psů. Cílem tohoto šlechtění bylo získat psa s co nejlepšími ovčáckými vlastnostmi. Začala utvářet zhruba před 150 lety, na konci 19. a začátkem 20.století, a to z plemena skotských kolií. Během šlechtění tohoto plemene spolupracovali milovníci psů s nejrůznějšími ovčáky. Jejich výsledkem pak bylo toto plemeno pracovitého psa, bleskurychlého a snadno se rozhodujícího. Rozšířený je u všech chovatelů ovcí. Standard byl přijatý „Anglickým klubem chovatelů psů“ v roce 1976. Border kolie se podrobují speciálnímu výcviku, neboť mohou pracovat i jako průvodci zrakově postižených občanů.
POPIS:
Border kolie je harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký pes(výška v kohoutku u psů je 53 cm, u feny jen o málo menší, váha asi 14 až 20 kg), s pevnou kostrou a silnými svaly. Středně velký pes obdélníkového formátu, širokou a hlubokou hrudí, krátkým závěsem. Hlava úměrné velikosti s poměrně širokou lebkou, přechod od čela k čumáku je jasně zřetelný. Čumák se směrem ke špičce zužuje, je přiměřeně krátký. Čenich nosu je černý, nozdry široké. Čelisti jsou silné, lícní kosti ploché, nikoli kulaté. Uši střední velikosti, vztyčené nebo polovztyčené a pohyblivé. Oválné oči má umístěné daleko od sebe. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, dosahující alespoň k hleznům, na konci se točící nahoru, nesmí se zvedat nad úroveň hřbetu. Typický plíživý, velmi rychlý pohyb. Srst je rovná, přiléhající s rozvinutým základem. Dlouhá srst je na zadní straně předních tlap, na hrudi, krku, břiše a ocase. Zbarvení: různé, nejčastěji je rozšířené šedý s bílými známkami, bílá barva nesmí převládat.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 47,5 až 55 cm (ideálně 53 cm).
Fenka je o málo menší, v kohoutku má 45 až 53,5 cm.
VÁHA:
V rozmezí 13,5 až 22,5 kg.
SRST:
Rovná, dlouhá.
CHARAKTER:
Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes. Mírný a přátelský je k lidem i ke zvířatům. Svému pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Patří k nejinteligentnějším psům vůbec, učí se s velkou chutí a prací je doslova posedlý. Je nejen vynikajícím pastýřem a hlídačem, ale také věrným přítelem. Dobře se cítí mezi dětmi. Ochotně plní jakékoliv příkazy zadané člověkem, avšak život ve městě mu příliš nevyhovuje, neboť miluje svobodný pohyb.
PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelné vyčesávání kartáčem nebo hřebenem.


Napsal: Katka Michenková, 02. 02. 2009, 14:17:59, oherovae@seznam.cz

Border kolie
Je to plemeno psa s vysokou inteligencí, vyžaduje smysluplnou práci s možností vlastní iniciativy. Učí se velmi rychle, ale vyžaduje přesné, energické povely.Je vhodná k záchranářskému výcviku, k práci doprovodného psa a k jiným užitečným činnostem.
Původ mají tito psi v oblasti mezi Skotskem a Anglií, nazvané Border country. Byl to pes chovatelů koz a ovcí. Umí stáda nahánět přes pastviny a zahánět je do ohrady. Její pohyb je plíživý, hlava vystrčena dopředu a nesena nízko a oko sleduje pohyb zvířete při nahánění. Pokud je to nutné, umí i potrestat, třeba chňapnutím na povel ovčáka. Svou práci odvádí bez ohledu na počasí i ve tvrdých podmínkách.
Je to prostě jedinečný pes.
Napsala Katka Michenková, ZŠ Antonínská


Napsal: Bára Ognarová, 02. 02. 2009, 14:07:13, oherovae@seznam.cz

Border kolie
je velmi inteligentní plemeno ovčáckého psa, vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí(hranici=border) Anglie a Skotska. Jeho úkolem bylo shánět stáda a vést je podle povelů ovčáků.
Tito psi jsou využíváni také v canisterapii, jsou to výborní společníci. Mají výbornou fyzickou zdatnost a odolnost vůči nepřízni počasí. Nesnáší hrubost a tresty. Pokud není border kolie citlivě a jemně vedena, nebo nemá dostatek pohybu a zaměstnání, může se stát nezvladatelnou.
Vzrůstempatří mezi střední psy, srst je středně dlouhá nebo krátká. Pohyb je volný, plíživý, plynulý a rychlý.
Napsala Barbora Ognarová , ZŠ Antonínská


Napsal: Zuzka Zaťková, 02. 02. 2009, 13:58:42, oherovae@seznam.cz

Border kolie
je kříženec ovčáckých psů. Středně velký pes s polodlouhou srstí. Nejčastější zbarvení je černobílé. Je velmi živý, rychlý, vytrvalý a přátelský. je to nejlepší ovčácký pes na světě.
Napsala Zuzka Zaťková, ZŠ Antonínská


Napsal: Tereza Pučálková, 01. 02. 2009, 15:00:02

Border Collie


Napsal: Klára Danková, 01. 02. 2009, 11:53:56, dana.dankova@post.cz

Don se seznamuje s Border kolii.
Nejpopulárnější pracovní ovčák ve Velké Británii a v Irsku může být jako přítulný, ale poněkud obtížný mazlíček, zejména ve městech. Mají silný instinkt k pronásledování zvěře a je dobrým pastevcem. Nemá-li však co dělat,může se stát psem kousavým.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Původ plemene Velká Británie
Vznik plemene 18. století
Původní účel pasení ovcí
Nynější účel pasení ovcí, ovčácké soutěže, společník
Půměrný věk 12-14 let
Jiné názvy Border Collie, farmářská kolie, hraniční ovčák
Hmotnost 14-22 kg
Výška 46-54 cm


Napsal: Saša Sandras, 01. 02. 2009, 11:36:19, SasaSandras@seznam.cz

Všichna děvčata, která zde nechala zápis, odpověděla správně. S Donem se na fotce seznamuje border kolie.
Blahopřeji a děkuji za práci s vyhledáním a tvorbou textu : Nikole Jelínkové, Míše Trávníčkové, Nikolce Fialové, Kateřině Slané, Barboře Kovačkové, Anně Sochorové, Terce Křístkové, Sáře Konvalinkové,Tereze Koblihová a Heleně Hladké. Jelikož všechny odpovědi byly správné vítězka plyšáka bernského salašnického psa byla tentokrát vybrána losováním. Stala se jí Tereza Koblihová.
Vy ostatní nebuďte smutné, pomohly jste svým třídám k získání bodů do soutěže kolektivů a bod do soutěže o nejzajímavější zápis jste získaly i samy pro sebe. Na závěrečné besídce budou odměněni plyšáky soutěžící s největším počtem zajímavých zápisů.


Napsal: Nikola Jelínková, 29. 01. 2009, 14:57:53, www.jel.nikola@email.cz

Pes se kterým se Don nyní seznamuje je :Border kolie.Jinak se jim říká : Límcová kolie.Je to velice inteligentní plemeno
ovčáckého psa vyšlechtěného nakonci 19.století na hranici mezi Anglii a skotskem.
Byla vyšlechtěna pro schánění ovcí do stáda a vedení stád.
Od roku 1906 je nejstarší organizací zabývající se chovem plemena:ISDS s domem ve Velké Británii.
V nahánění ovcí nemá konkurenci stejně tak výborný je ve sportech jako třeba : agility,obedience,fliball,ale je i výborným společníkem.Je to pes pro každou legraci a pro každý psí sport.Je to pejsek fyzycky zdatný a odolný nepříznivostí počasí.Nesnáší hrubost,psychycký nátlak,zklamání a fyzické nebo psychycké tresty ze strany pána.Toto plemeno je schopnonaučit se stovky kousků.Toto plemeno není agresivní a velmi se hodí k dětem.Border kolie je obzvláštˇ citliví pes a potřebují jemné vedení svého pána.
Je to pes středního vzrůstu ,ale není těžkopádný ani lehký.Dorůstávají okolo 53 centimetrů
,ale feny jsou trochu menší.Psi jsou těžší a proto dosahují hmotnosti až 25 kylo a feny
19 kylo.Srst je budˇ stejně dlouhá nebo krátká.U tohoto plemene se nejvýce ocenˇuje pohyb který je budˇ plynuií,rychlí,plíživí,pomalí a volný.Až na malé výjimky se dobře snáší se psy.
Nemají sklon k toulání nebo lovení zvěře.Ani jako hlídači nejsou špatní.Toto plemene je velice
chytré.


Napsal: Míša Travníčková, 29. 01. 2009, 13:12:40, misatrava@centrum.cz

Pejsek, se kterým se Don seznamuje je rasa: Border kolie.
Patří mezi nejoblíbenější ovčácké psy. K honění ovcí se používá po staletí.Border kolie jsou psi, kteří řadí spíše do skupiny pracovních než výstavních psů. Na zkouškách ovčáckých psů, které se konají pravidelně od roku 1873, lze border kolii vídat často, ale na výstavách psů je spíše nováčkem. Bystrá, odpovědná, inteligentní a ostražitá border kolie potřebuje ke spokojenosti práci, vyžaduje pravidelnou duševní i fyzickou stimulaci. Tělo má ladné a dokonale proporcionální, se svalnatými bedry. Ideální výška psa je 53 cm, feny jsou o trochu menší, a hmotnost se pohybuje mezi 14-22 kg. Srst kolie se vyskytuje ve dvou variantách - mírně dlouhá a hladká, obě zbarvení se vyznačují hustými pesíky a měkkou, hustou a izolující podsadou. Oči jsou hnědé. Výjimku tvoří modře mramorované kolie, u kterých může být jedno oko nebo i obě nebo část jednoho nebo i obou očí světle modré barvy.
Border kolie není příliš vhodná jako domácí mazlíček, potřebuje stimulaci a pohyb. Když se nudí, může i kousnout.


Napsal: Nikolka Fialová, 21. 01. 2009, 18:49:49, mfiala2@nbox.cz

Border kolie (Border Collie)
Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Border Collie
PŮVOD:
Border kolie vznikla kdesi na britsko - skotském pomezí (border = hranice), a to vzájemným křížením mnoha různých typů anglických ovčáckých psů. Cílem tohoto šlechtění bylo získat psa s co nejlepšími ovčáckými vlastnostmi. Začala utvářet zhruba před 150 lety, na konci 19. a začátkem 20.století, a to z plemena skotských kolií. Během šlechtění tohoto plemene spolupracovali milovníci psů s nejrůznějšími ovčáky. Jejich výsledkem pak bylo toto plemeno pracovitého psa, bleskurychlého a snadno se rozhodujícího. Rozšířený je u všech chovatelů ovcí. Standard byl přijatý „Anglickým klubem chovatelů psů“ v roce 1976. Border kolie se podrobují speciálnímu výcviku, neboť mohou pracovat i jako průvodci zrakově postižených občanů.
POPIS:
Border kolie je harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký pes(výška v kohoutku u psů je 53 cm, u feny jen o málo menší, váha asi 14 až 20 kg), s pevnou kostrou a silnými svaly. Středně velký pes obdélníkového formátu, širokou a hlubokou hrudí, krátkým závěsem. Hlava úměrné velikosti s poměrně širokou lebkou, přechod od čela k čumáku je jasně zřetelný. Čumák se směrem ke špičce zužuje, je přiměřeně krátký. Čenich nosu je černý, nozdry široké. Čelisti jsou silné, lícní kosti ploché, nikoli kulaté. Uši střední velikosti, vztyčené nebo polovztyčené a pohyblivé. Oválné oči má umístěné daleko od sebe. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, dosahující alespoň k hleznům, na konci se točící nahoru, nesmí se zvedat nad úroveň hřbetu. Typický plíživý, velmi rychlý pohyb. Srst je rovná, přiléhající s rozvinutým základem. Dlouhá srst je na zadní straně předních tlap, na hrudi, krku, břiše a ocase. Zbarvení: různé, nejčastěji je rozšířené šedý s bílými známkami, bílá barva nesmí převládat.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 47,5 až 55 cm (ideálně 53 cm).
Fenka je o málo menší, v kohoutku má 45 až 53,5 cm.
VÁHA:
V rozmezí 13,5 až 22,5 kg.
SRST:
Rovná, dlouhá.
CHARAKTER:
Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes. Mírný a přátelský je k lidem i ke zvířatům. Svému pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Patří k nejinteligentnějším psům vůbec, učí se s velkou chutí a prací je doslova posedlý. Je nejen vynikajícím pastýřem a hlídačem, ale také věrným přítelem. Dobře se cítí mezi dětmi. Ochotně plní jakékoliv příkazy zadané člověkem, avšak život ve městě mu příliš nevyhovuje, neboť miluje svobodný pohyb.
PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelné vyčesávání kartáčem nebo hřebenem.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci.


Napsal: Kateřina Slaná,1.B,ZŠ Horníkov, 19. 01. 2009, 17:04:00, slanal@seznam.cz

ANGLICKÝ NÁZEV:
Border Collie

PŮVOD:
Border kolie vznikla kdesi na britsko - skotském pomezí (border = hranice), a to vzájemným křížením mnoha různých typů anglických ovčáckých psů. Cílem tohoto šlechtění bylo získat psa s co nejlepšími ovčáckými vlastnostmi. Začala utvářet zhruba před 150 lety, na konci 19. a začátkem 20.století, a to z plemena skotských kolií. Během šlechtění tohoto plemene spolupracovali milovníci psů s nejrůznějšími ovčáky. Jejich výsledkem pak bylo toto plemeno pracovitého psa, bleskurychlého a snadno se rozhodujícího. Rozšířený je u všech chovatelů ovcí. Standard byl přijatý „Anglickým klubem chovatelů psů“ v roce 1976. Border kolie se podrobují speciálnímu výcviku, neboť mohou pracovat i jako průvodci zrakově postižených občanů.

POPIS:
Border kolie je harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký pes(výška v kohoutku u psů je 53 cm, u feny jen o málo menší, váha asi 14 až 20 kg), s pevnou kostrou a silnými svaly. Středně velký pes obdélníkového formátu, širokou a hlubokou hrudí, krátkým závěsem. Hlava úměrné velikosti s poměrně širokou lebkou, přechod od čela k čumáku je jasně zřetelný. Čumák se směrem ke špičce zužuje, je přiměřeně krátký. Čenich nosu je černý, nozdry široké. Čelisti jsou silné, lícní kosti ploché, nikoli kulaté. Uši střední velikosti, vztyčené nebo polovztyčené a pohyblivé. Oválné oči má umístěné daleko od sebe. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, dosahující alespoň k hleznům, na konci se točící nahoru, nesmí se zvedat nad úroveň hřbetu. Typický plíživý, velmi rychlý pohyb. Srst je rovná, přiléhající s rozvinutým základem. Dlouhá srst je na zadní straně předních tlap, na hrudi, krku, břiše a ocase. Zbarvení: různé, nejčastěji je rozšířené šedý s bílými známkami, bílá barva nesmí převládat.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 47,5 až 55 cm (ideálně 53 cm).
Fenka je o málo menší, v kohoutku má 45 až 53,5 cm.

VÁHA:
V rozmezí 13,5 až 22,5 kg.

SRST:
Rovná, dlouhá.

CHARAKTER:
Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes. Mírný a přátelský je k lidem i ke zvířatům. Svému pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Patří k nejinteligentnějším psům vůbec, učí se s velkou chutí a prací je doslova posedlý. Je nejen vynikajícím pastýřem a hlídačem, ale také věrným přítelem. Dobře se cítí mezi dětmi. Ochotně plní jakékoliv příkazy zadané člověkem, avšak život ve městě mu příliš nevyhovuje, neboť miluje svobodný pohyb.

PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelné vyčesávání kartáčem nebo hřebenem.

PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci.

Historie vzniku plemene...
Border kolie je v současné době jedním z mála plemen, které se i v současnosti využívají jako pastýřské plemeno. Na skotských pastvách, kde ovce tráví větší část roku, musí pastýřský pes po celý den běhat kolem stáda. Jeho hlavním úkolem tedy bylo běhat kolem stáda a měnit při tom neustále místo jeho pastvy. Naháněl stádo nejen na stříhání, ale také do místa jeho úkrytu. Border kolie byla pro tuto pastýřskou práci nenahraditelná. Plemeno bylo vyšlechtěno v horských podmínkách. Border kolie využívají při pastvě unikátní taktiku. Stádo jakoby řídí svým pohledem, který na ovce působí téměř jako hypnóza. Pes se často skrčí, přičapne a simuluje to, že na ovci hodlá skočit. A toto mu zároveň s jeho hypnotickým pohledem přidává zvláštně hrozivý vzhled. Stále na ovce upřeně hledí a nutí je jít ve směru, který je potřeba.
Border kolie běhá jako vítr, v jediném okamžiku dokáže unikátně zcela změnit směr. Ovce před psem sice nemají přímo strach, ale obrovsky na ně působí sílou svojí autority. Neexistuje důvěryhodný údaj, kolik plemen bylo během staletí do jeho vývoje zaintegrováno. Jaká to byla plemena, můžeme pouze předpokládat z jeho genetických rysů. Předpokládá se, že prapůvodním předkem plemene byla kolie z jižní části Skotska, kteréžto území hraničilo s Anglií. Ve jménu tohoto pejska z těchto dob zůstalo na památku slovo „border“, což v angličtině znamená hranice. Keltským jménem „kolie“ se nazývala všechna plemena psů, která se používala k pastýřskému účelu.
Následuje popis čtyř plemen, která jsou pravděpodobně prapůvodními předky border kolie:
1.)“springeršpaněl
2.)“greyhoun dský chrt
3.)“bradatá kolie“
4.)neznámý pes

Od springeršpaněla převzala border kolie reflex přikrčení k zemi, což z ní udělalo lepšího pracovního pastýřského psa, než byl pes původního druhu, který pouze štěkal a kousal.
Od greyhoundu převzal jeho rychost a vytrvalost. Byl dokonce rychlejší a vytrvalejší než sám greyhound. Tomuto kříženci kolie a chrta angličané říkali „lurcher“. Tvar uší současné borderkolie pochází nepochybně od chrta.
Předkové border kolie byli později zkříženi s bradatou kolií.
Šechtění border kolií bylo až do určitého momentu chaotické a bez pravidel. Chovatelé se snažili zlepšit pouze její vlastnosti. I po vzniku ISDS (Mezinárodní organizace pastýřských psů) se do plemenné knihy zapisovaly různá neznámá plemena psů i psi neznámého původu, kteří by mohli zlepšit vlastnosti tohoto psa, což bylo důležitější než genetická čistota plemene.

Border kolie je plemeno, které převzalo od svých předků jejich nejlepší vlastnosti, a to lovecké hlídací i pastýřské, což z něho udělalo jedno z nejlepších pastýřských psů na světě.
Border kolie je plemeno, jehož selekce se prováděla podle jeho chování, tzn. podle jeho užitečnosti. Plemeno si až do dnešní doby zachovává všechny přijaté vlastnosti od svých předků, ale vzhledem se nepodobá ani jednomu z nich. Je to překrásný pastýřský pes, který vyniká zvláště ve psích závodech. Do bytu se hodí, avšak jen pokud vydržíte jeho superaktivitu.

Border kolie je pes s vysokou úrovní intelektu. Musel často dávat rozutíkané stádo dohromady, spoléhal se pouze na vlastní schopnosti a bystře přijímal náhlá řešení podle momentální situace, což z něho postupem času udělalo bystrého a nezávislého psa. Nepotřebuje již vůbec pomoc pastýře – člověka. Vrozený instinkt k pastvě je nezničitelný. Je schopen pást vše, co se jen hýbe – ať už to jsou kachny, ovce, kočky, auta nebo děti. Potřebuje stále něco dělat, aby dal průchod své energii. Je využíván nejen jako pastýřský pes, ale také jako vynikající závodník v agility, fly-boll (letící míč) a v frisbee firstbee (letící disk), v nichž často vítězí.
Bude dobrým společníkem v rukách zkušeného majitele, který pejskovi umožní pro něho tolik důležitou aktivitu a správnou péči, což ještě zaštítí svojí láskou. V rukách nezkušeného majitele se pes může stát nervózním a snadno podrážděným. Chovatel při prodeji border kolie by měl novému majiteli připomenout, že nesnese uzavřený prostor. Je to výborný hlídač, má rád svoji rodinu a jejich kamarády, je velmi chytrý a oddaný společník. O děti bude oddaně pečovat. Velice rychle se učí novým pokynům. Svému pánovi může nosit snídani, mobilní telefon, projíždí se na kolečkových bruslích. Border kolie byl hlavním aktérem mnoha filmů, z nichž mezi nejznámější patří například Mistr pes (Itálie), Maličký (USA). Během natáčení se ukázali jako velice klidnými a samostatnými psy. Měli obrovskou chuť pracovat. První border kolie byli zaregistrované Jamesem Raidem v roce 1915, ale jako výstavní pes se stal známým až později. Hlavní námitkou odborníků bylo to, že je to pouze pracovní pes, který nemá čistou genetickou linii. Nyní po uplynutí mnoha let má plemeno již předurčený genotip, ale jeho pastýřské schopnosti jsou před vymizením.
Standard plemene byl přijat anglickým cannal clubem v roce 1976.


Napsal: Barbora Kovačková, 18. 01. 2009, 17:47:49, nkovackova@nbox.cz

Doplňuji informace k předchozímu komentáři:
napsala Barbora Kovačková, ZŠ Horníkova - 1.B
e-mail: nkovackova@nbox.cz


Napsal: Barbora Kovačková, 18. 01. 2009, 17:45:05

Border kolie je velice inteligentní plemeno ovčáckého psa, vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border) Anglie a Skotska. Byla vyšlechtěna pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů ovčáka.

Charakteristika
Border kolie je často hodnocená jako nejinteligentnější psí plemeno. Často se objevuje v nejrůznějších tabulkách snažících se měřit psí inteligenci na prvních příčkách. V nahánění stáda ovcí nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech .Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pes silný a odolný nepřízni počasí. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky „kousků“, ale nemá ráda dril a výhružky trestem. Border kolie je neagresivní plemeno, ovšem pouze pokud má správné vedení - dostatek pohybu a zaměstnání, jinak se z ní může stát nezvladatelný pes. Border kolie jsou velmi citliví psi a potřebují jemné vedení, často jsou schopni předvídat povely předem.


Vzhled
Border kolie je pes středního vzrůstu, není ale těžkopádná ani příliš lehká. Psi dorůstají až okolo 54 cm, feny jsou o něco menší. Samci jsou i těžší a dosahují hmotnosti cca 22 kg, feny cca 19 kg. Srst je buď středně dlouhá a nebo krátká. Border kolie má být takové tělesné stavby, aby jí nedělalo problém pracovat u stáda a celý den se mezi ním pohybovat. U tohoto plemene se nejvíc cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživý a rychlý.

Je mnoho barevným variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky. Avšak nikdy nesmí převládat bílé zbarvení srsti.


Napsal: Anna Sochorová,4.A,ZŠ Horníkov, 17. 01. 2009, 11:07:03, anna.sochorova@email.cz

Ležící pejsek na obrázku je Border kolie.Poslední dobou se s příslušníky tohoto plemene stále častěji setkáváme nejen na kynologických akcích, ale i na plátnech kin, v různých televizních seriálech, reklamách apod. Nebylo tomu tak však vždy. Ještě před nedávnem jste mohli border kolii spatřit výhradně ve Velké Británii.Každý návštěvník této ostrovní země si musí hned při svém příjezdu všimnout, že ovce jsou tady téměř všude a díky klimatickým podmínkám jsou na pastvinách po celý rok. A nejsou to jen stádečka čítající několik desítek těchto zvířat.Ve Velké Británii jsou ovcí skutečně miliony.Narazíte na ně i na místech, kde byste je nikdy nečekali. Pasou se často ve městech a setkáte se s nimi i na opuštěných horských vřesovištích. Ovládat takováto obrovská stáda není v lidských silách. To byl důvod, proč Britové vyšlechtili border kolii. Kdo viděl někdy pracovat border kolii, musí uznat, že se jim podařilo vyšlechtit psa, bez kterého by se britské zemědělství určitě neobešlo. Farmáři ovládají svoje pomocníky pískáním, na které psi reagují rychle, přesně, tiše. Border kolie často jen svým upřeným pohledem dokáže stádo pasoucí se na rozlehlých pastvinách přimět k tomu, aby se během několika minut shromáždilo v ohradě na určeném místě. Úkol je splněn a border kolie dychtivě očekává další úkol.
Border kolie se učí velice rychle. To, co se jiní psi učí týdny, je schopna naučit se za pár dní. V žádném případě není border kolie plemeno pro pohodlné lidi. Vyžaduje stále nějakou činnost a zábavu. V případě, že se jí majitel dostatečně nevěnuje, začne si hledat zábavu sama a to nemusí být vždycky příjemné. Časté jsou případy, kdy si borderka z nudy začala ohryzávat tlapky.
Nemusíme však mít ovce, abychom borderku zabavili. Borderky jsou doslova mistři v agility, flyballu, frisbee, mohou mít výborné výsledky ve služebním nebo záchranářském výcviku. Border kolie, pokud jsou správně vedeny, jsou velice přátelské ke všem lidem i k domácím zvířatům.Přes tyto vlastnosti je border kolie dobrý hlídač a svým štěkotem spolehlivě upozorní na cizího člověka. Přestože borderky byly po staletí vedeny k tomu, aby pomáhaly člověku při práci a jakékoli projevy agresivity byly nežádoucí, nácvik obrany je pro ně při sportovním výcviku rozhodně tou nejoblíbenější činností a jelikož do ní jdou se stejnou vervou, jako do všeho, dosahují při obraně skvělých výsledků a vyrovnají se hravě jiným služebním plemenům.
Border kolie prostě ráda plní veškeré úkoly, které si pro ni člověk vymyslí. Jediné co nesnáší je nuda a nečinnost. Člověk, který nemůže ukojit tuto její touhu po nějaké činnosti, by se měl raději poohlédnout po nějakém klidnějším plemeni. Na mnohých výstavách psů je možno vidět border kolie při práci se stádem. Někdy se však stává, že zapřísáhlí zastánci tohoto původního a jistě nejpřirozenějšího poslání border kolií radí potencionálním zájemcům o toto plemeno, aby borderku drželi na řetězu a pouštěli ji jen za účelem pasení, "aby se nezkazila". S tímto názorem však souhlasit nelze. Border kolie je velice chytrý a citlivý pes, který potřebuje úzký kontakt se svým pánem a při takovém zacházení by psychicky velice strádala.
Ještě poměrně nedávno se border kolie proháněla po pastvinách a vřesovištích ostrovní země a mimo území Velké Británie věděl o tomto plemeni jen málokdo. Přes snahu britských farmářů uchránit tento chovatelský klenot před okolním světem pověsti o její inteligenci překročily hranice ostrova, border kolie si podmaňuje svou učenlivostí a přátelskou povahou stále větší okruh lidí.


Napsal: zkouska, 15. 01. 2009, 12:28:41, jadohnalova@seznam.cz

zkouska


Napsal: Terka Křístková, 3.B, ZŠ Anton, 12. 01. 2009, 16:32:46, tereza.kristkova@volny.cz

Border kolie vznikla kdesi na britsko - skotském pomezí (border = hranice), a to vzájemným křížením mnoha různých typů anglických ovčáckých psů. Jejich výsledkem pak bylo toto plemeno pracovitého psa, bleskurychlého a snadno se rozhodujícího.Předpokládá se, že prapůvodním předkem plemene byla kolie z jižní části Skotska, kteréžto území hraničilo s Anglií. Ve jménu tohoto pejska z těchto dob zůstalo na památku slovo „border“, což v angličtině znamená hranice. Keltským jménem „kolie“ se nazývala všechna plemena psů, která se používala k pastýřskému účelu.

Na skotských pastvách, kde ovce tráví větší část roku, musí pastýřský pes po celý den běhat kolem stáda. Jeho hlavním úkolem tedy bylo běhat kolem stáda a měnit při tom neustále místo jeho pastvy. Naháněl stádo nejen na stříhání, ale také do místa jeho úkrytu. Border kolie využívají při pastvě unikátní taktiku. Stádo jakoby řídí svým pohledem, který na ovce působí téměř jako hypnóza. Pes se často skrčí, přičapne a simuluje to, že na ovci hodlá skočit. A toto mu zároveň s jeho hypnotickým pohledem přidává zvláštně hrozivý vzhled. Stále na ovce upřeně hledí a nutí je jít ve směru, který je potřeba.Border kolie běhá jako vítr, v jediném okamžiku dokáže unikátně zcela změnit směr. Ovce před psem sice nemají přímo strach, ale obrovsky na ně působí silou svojí autority.
Border kolie je pes s vysokou úrovní intelektu. Musel často dávat rozutíkané stádo dohromady, spoléhal se pouze na vlastní schopnosti a bystře přijímal náhlá řešení podle momentální situace, což z něho postupem času udělalo bystrého a nezávislého psa. Nepotřebuje již vůbec pomoc pastýře – člověka. Je schopen pást vše, co se jen hýbe – ať už to jsou kachny, ovce, kočky, auta nebo děti. Je to výborný hlídač, má rád svoji rodinu a jejich kamarády, je velmi chytrý a oddaný společník. O děti bude oddaně pečovat. Velice rychle se učí novým pokynům. Svému pánovi může nosit snídani, mobilní telefon, projíždí se na kolečkových bruslích.
Border kolie se podrobují speciálnímu výcviku, neboť mohou pracovat i jako průvodci zrakově postižených občanů.


Napsal: Sára Konvalinková, 12. 01. 2009, 15:09:00, petrkonvalinka@volny.cz

Border kolie je velice inteligentní plemeno ovčáckého psa, vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí Anglie a Skotska. Byla vyšlechtěna pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů ovčáka. Border kolie je velmi chytré plemeno které je vhodné jako společník nebo i ke psím sportům. Border kolie je pes středního vzrůstu, není ale těžkopádná ani příliš lehká. Psi dorůstají až okolo 54 cm, feny jsou o něco menší. Samci jsou i těžší a dosahují hmotnosti cca 22 kg, feny cca 19 kg. Srst je buď středně dlouhá nebo krátká. Border kolie má být takové tělesné stavby, aby jí nedělalo problém pracovat u stáda a celý den se mezi ním pohybovat. U tohoto plemene se nejvíc cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživí a rychlý. Je mnoho barevných variant srsti, nejčastější je červená s bílými znaky. Avšak nikdy nesmí převládat bílé zbarvení srsti.


Napsal: Tereza 2.D, 11. 01. 2009, 15:56:26, koblihova.tereza@centrum.cz

Je to Border kolie - vznikla křížením různých typů anglických ovčáckých psů. Rozšířený je u všech chovatelů ovcí, je pastýřem, hlídačem i přítelem. Podrobuje se i speciálnímu výcviku, neboť může pracovat i jako průvodce zrakově postižených občanů. Váží 14 - 20 kg, má pevnou kostru,silné svaly. Nejčastěji je černošedý s bílými známkami, srst má rovnou, dlouhou.


Napsal: Helena Hladká, 07. 01. 2009, 18:49:29, hellinka16@seznam.cz

Border kolie - nejinteligentnější pes na světě. Velmi snadno cvičitelný. používá se třeba i k tzv. tanci se psem. patří mezi tzv. skákavé psi, takže je vhodný i pro fresbee. Vyskytuje se v černo-bílé, nebo také v hnědo-bílé barvě. Je velmi milí, přátelský. Je vhodný do rodiny, ale také potřebuje nějaké zaměstnání, aby se vyřádil.


(c) 2007 Saša Sandras & Don. Počet návštěv: 1897514, tato sekce: 1070664. Webdesign Michal Škrabálek